Plugins - Jetpack by WordPress.com - Development (trunk) - en to da_DK translation catalogue (534 entries)

en:  (Opens in new window)
da_DK: (Åbner i et nyt vindue)

en: %1$s %2$s Views
da_DK: %1$s %2$s visninger

en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
da_DK: %1$s (%2$s) tror du vil være interesseret i det følgende indlæg:

en: %1$s and %2$s
da_DK: %1$s og %2$s

en: %1$s at %2$s
da_DK: %1$s kl. %2$s

en: %1$s must be %2$s.
da_DK: %1$s skal være %2$s.

en: %1$s on %2$s
da_DK: %1$s til %2$s

en: %s (Required)
da_DK: %s (påkrævet)

en: %s Error
da_DK: %s fejl

en: %s ago
da_DK: %s siden

en: %s requires a valid email address
da_DK: %s kræver en gyldig e-mail adresse

en: &laquo; Previous
da_DK: &laquo; Tidligere

en: &larr; Older Comments
da_DK: &larr; Ældre kommentarer

en: &mdash; Select &mdash;
da_DK: &mdash; Vælg &mdash;

en: (no title)
da_DK: (ingen titel)

en: (required)
da_DK: (p&#229;kr&#230;vet)

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
da_DK: %1$s på %2$s

en: <b>%</b> Replies
da_DK: <b>%</b> svar

en: <b>1</b> Reply
da_DK: <b>1</b> svar

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
da_DK: <strong>%s</strong> er ikke et websted vi tillader at indlejre medier fra.

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
da_DK: <strong>Jetpack er aktiveret!</strong> Hver enkelt websted i dit netværk skal tilsluttes individuelt af en administrator på det pågældende websted.

en: A known issue.
da_DK: En kendt fejl.

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Activate Akismet
da_DK: Aktiver Akismet

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Add
da_DK: Tilf&#248;j

en: Add New
da_DK: Tilf&#248;j ny

en: Add New Project
da_DK: Tilf&oslash;j nyt projekt

en: Add a new service
da_DK: Tilføj en ny tjeneste

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
da_DK: Tilføj en tilmeldingsformular og tillad brugere at abonnere på dit websted.

en: Add or remove tags
da_DK: Tilf&#248;j eller fjern tags

en: Address:
da_DK: Adresse:

en: Admin bar
da_DK: Administrationsbjælke

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
da_DK: Avanceret. Er denne indstilling valgt, skal du inkludere disse filer i dit tema for at få links til deletjenesterne vist.

en: Akismet can help to keep your blog safe from spam!
da_DK: Akismet kan hjælpe med at holde din blog fri for spam!

en: All
da_DK: Alle

en: All Projects
da_DK: Alle projekter

en: All pages
da_DK: Alle sider

en: All posts
da_DK: Alle indlæg

en: Alphabetical
da_DK: Alfabetisk

en: Alternate text:
da_DK: Alternativ tekst

en: An <span>Automattic</span> Airline
da_DK: Et <span>Automattic</span> Flyselskab

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
da_DK: En administrator for denne blog skal tilslutte Jetpack.

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
da_DK: Der opstod en fejl under oprettelsen dine nye deletjenester - tjek venligst om oplysningerne er gyldige.

en: An unknown error occurred during installation
da_DK: Der opstod en ukendt fejl under installering

en: Aperture
da_DK: Blænde

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
da_DK: Beklager, men der blev ikke fundet noget i arkivet. Måske vil en søgning hjælpe dig til at finde et relevant indlæg.

en: Artist
da_DK: Kunstner

en: Attachment Page
da_DK: Vedh&#230;ftede filer

en: Automatically proofread content when:
da_DK: Læs automatisk korrektur på indhold når:

en: Available Services
da_DK: Tilgængelige tjenester

en: Back to Top &uarr;
da_DK: Tilbage til Toppen &uarr;

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
da_DK: Husk at klikke på "Opdater Profil" nederst på skærmbilledet for at gemme dine ændringer.

en: Bias Language
da_DK: Vanesprog

en: Black
da_DK: Sort

en: Blog Archives
da_DK: Blogarkiv

en: Blog URL:
da_DK: Bloggens webadresse:

en: Blue
da_DK: Bl&#229;

en: Border Color (hex):
da_DK: Ramme Farve (hex):

en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
da_DK: Overfør kraften fra WordPress.com skyen til din selv-hostede WordPress. Jetpack giver dig mulighed for at forbinde dit websted til en WordPress.com-konto og udnytte de kraftfulde funktioner som kun WordPress.com-brugere normalt har adgang til.

en: Camera
da_DK: Kamera

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Cancel reply
da_DK: Annuller svar

en: Caption:
da_DK: Billedtekst:

en: Category
da_DK: Kategori

en: Change logo
da_DK: Skift logo

en: Chart stats by
da_DK: Figurstatistikker af

en: Choose from the most used tags
da_DK: Vælg mellem de mest anvendte tags

en: Choose logo
da_DK: Vælg logo

en: Clich&eacute;s
da_DK: Klichéer

en: Click here
da_DK: Klik her

en: Click to Press This!
da_DK: Klik for at aktive Press det!

en: Click to email this to a friend
da_DK: Klik for at sende som e-mail til en ven

en: Click to print
da_DK: Klik for at udskrive

en: Click to share on %s
da_DK: Klik for at dele på %s

en: Click to share on Google+
da_DK: Klik for at dele på Google+

en: Click to share on LinkedIn
da_DK: Klik for at dele på LinkedIn

en: Click to share on Reddit
da_DK: Klik for at dele på Reddit

en: Click to share on Twitter
da_DK: Klik for at dele på Twitter

en: Close
da_DK: Luk

en: Color Scheme
da_DK: Farveskema

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Comment navigation
da_DK: Kommentar navigation

en: Commenting as %s
da_DK: Kommenterer som %s

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Comments on this post are closed.
da_DK: Der kan ikke længere kommenteres på dette indlæg.

en: Complex Phrases
da_DK: Komplekse sætninger

en: Config
da_DK: Indstillinger

en: Configure
da_DK: Konfigurer

en: Configure %s
da_DK: Indstil %s

en: Configure your Security Scans
da_DK: Opsæt dine Security Scans

en: Connect to WordPress.com
da_DK: Tilslut til WordPress.com

en: Contact Form
da_DK: Kontaktformular

en: Contact Form URL:
da_DK: URL til kontaktformular:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Læs resten <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Convert to Post
da_DK: Konverter til indlæg

en: Count the page views of registered users who are logged in.
da_DK: Tæl sidevisninger fra registrerede brugere, der er logget ind

en: Currently Reading
da_DK: I gang med at læse

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Custom field deleted.
da_DK: Felt slettet.

en: Custom field updated.
da_DK: Eget felt opdateret

en: Daily Archives: %s
da_DK: Dagsarkiv: %s

en: Daily archives
da_DK: Daglige arkiver

en: Dark
da_DK: Mørk

en: Date
da_DK: Dato

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Debug
da_DK: Fejlsøg

en: Default
da_DK: Standard

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete Permanently
da_DK: Slet permanent

en: Delete this item permanently
da_DK: Slet dette element permanent

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Diacritical Marks
da_DK: Diakritiske tegn

en: Disable CSS and JS
da_DK: Deaktiver CSS og JS

en: Display Header Text
da_DK: Vis tekst i header

en: Display an image in your sidebar
da_DK: Vis et billede i din sidebar

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
da_DK: Vis en officiel Twitter indlejret Tidslinje widget.

en: Display as:
da_DK: Vis som:

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
da_DK: Vis en liste med seneste indlæg fra en anden WordPress eller Jetpack-aktiveret blog.

en: Double Negatives
da_DK: Dobbelt negation

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
da_DK: Træk og slip de tjenester, du vil aktivere ind i boksen nedenfor.

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit CSS
da_DK: Redigér CSS

en: Edit Menu Item
da_DK: Rediger menupunkt

en: Edit Project
da_DK: Redigér projekt

en: Edit Selection...
da_DK: Rediger markering ...

en: Edit Testimonial
da_DK: Rediger Testimonial

en: Email
da_DK: e-mail

en: Email Address
da_DK: E-mail-adresse

en: Email Address:
da_DK: E-mail adresse:

en: Email check failed, please try again
da_DK: E-mail tjek mislykkedes, prøv igen

en: Email me whenever
da_DK: Send mig altid en e-mail, når

en: Empty Spam
da_DK: Slet spam

en: Enable Portfolio Projects for this site.
da_DK: Aktivér Portfolio Projekter for dette site.

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
da_DK: Aktiver korrekturlæsning efter følgende grammatiske og stilistiske retningslinjer, når du skriver indlæg og sider:

en: Enabled Services
da_DK: Aktiverede tjenester

en: English Options
da_DK: Engelske indstillinger

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
da_DK: Skriv en WordPress eller Jetpack WordPress webadresse.

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
da_DK: Indtast webadressen på et 16x16px ikon du vil bruge til denne tjeneste.

en: Enter your email address
da_DK: Skriv din e-mail adresse

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
da_DK: Indtast din e-mail adresse for at blive tilmeldt og modtage påmindelser om nye indlæg.

en: Error Details: %s
da_DK: Fejldetaljer: %s

en: Error in moving to Trash.
da_DK: Fejl ved flytning til papirkurven.

en: Error in restoring from Trash.
da_DK: Fejl ved gendannelse fra papirkurven.

en: Error!
da_DK: Fejl!

en: Error, bad module.
da_DK: Fejl, dårligt modul

en: Error: please enter a valid email address.
da_DK: Fejl: Skriv venligst en gyldig e-mail-adresse

en: Error: please fill the required fields (name, email).
da_DK: Fejl: Udfyld venligst de p&#229;kr&#230;vede felter (navn, e-mail).

en: Example:
da_DK: Eksempel:

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
da_DK: Side

en: Explain...
da_DK: Forklar ...

en: Featured
da_DK: Fremhævet

en: Featured Content
da_DK: Fremhævet indhold

en: Featured Images
da_DK: Udvalgte billeder

en: Feed(s) to Display:
da_DK: Feed(s) som skal vises:

en: Focal Length
da_DK: Objektiv brændvidde

en: Follow Blog
da_DK: Følg blog

en: Follow Comments
da_DK: Følg kommentarer

en: Follow me on Twitter
da_DK: Følg mig på Twitter

en: For more information:
da_DK: For mere information:

en: From
da_DK: Fra

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
da_DK: Forside, arkivsider og søgeresultater

en: Front page
da_DK: Forside

en: Gallery
da_DK: Galleri

en: Google+ URL
da_DK: Google+-URL

en: Green
da_DK: Gr&#248;n

en: Hidden Verbs
da_DK: Skjulte udsagnsord

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Hide related content after posts
da_DK: Skjul relateret indhold efter indlæg

en: Home
da_DK: Hjem

en: Hours & Info
da_DK: Åbningstider og Information

en: Hours:
da_DK: Timer:

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
da_DK: Hej
    
    Du har for nylig fulgt et af mine indlæg hvilket betyder, at du vil modtage en email hver gang indlægget bliver kommenteret.
    
    For at aktivere/godkende skal du klikke på "Godkend" herunder. Hvis du mener der er tale om en fejl kan du ignorere denne besked, så vil vi ikke forstyrre dig igen.

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
da_DK: Hej
    
    Du har for nylig fulgt denne blogs indlæg hvilket betyder, at du vil modtage hvert nyt indlæg via mail.
    
    For at aktivere/godkende skal du klikke på "Godkend" herunder. Hvis du mener der er tale om en fejl kan du ignorere denne besked, så vil vi ikke forstyrre dig igen.

en: IP Address:
da_DK: IP-adresse:

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Icon + text
da_DK: Ikon + tekst

en: Icon URL
da_DK: Ikon URL

en: Icon only
da_DK: Kun ikon

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
da_DK: Skriv ord og fraser der skal ignoreres, når dine indlæg og sider korrekturlæses:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
da_DK: Hvis tomt forsøger vi at finde billedets størrelse.

en: Ignore all
da_DK: Ignorer alt

en: Ignore always
da_DK: Ignorer altid

en: Ignore suggestion
da_DK: Ignorer forslag

en: Ignored Phrases
da_DK: Ignorerede fraser

en: Image
da_DK: Billede

en: Image Alignment:
da_DK: Billedjustering:

en: Image Color:
da_DK: Billedfarve:

en: Image Grid
da_DK: Billedgitter

en: Image Link
da_DK: Billedlink

en: Image List
da_DK: Billedliste

en: Image Settings:
da_DK: Billedindstillinger:

en: Image Size:
da_DK: Billedstørrelse:

en: Image URL:
da_DK: Billed-url:

en: Image title:
da_DK: Billedtitel:

en: Inactive
da_DK: Inaktiv

en: Invalid parameter "dismissed".
da_DK: Ugyldig parameter blev ignoreret.

en: Jetpack by WordPress.com
da_DK: Jetpack af WordPress.com

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
da_DK[0]: Jetpack indeholder den nyeste version af det gamle %l plugin.
da_DK[1]: Jetpack indeholder den nyeste version af de gamle %l plugins.

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
da_DK: Jetpack indeholder den nyeste version af det gamle &#8220;%1$s&#8221; plugin.

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
da_DK: Jetpack kræver WordPress version %s eller nyere.

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
da_DK: Jetpack sætter fut i dit selv-hostede WordPress websted ved at trække på kraften fra skyen hos WordPress.com.

en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
da_DK[0]: Slut dig til %s andre tilmeldt
da_DK[1]: Slut dig til %s øvrige tilmeldte

en: Jump to:
da_DK: Hop til:

en: Label
da_DK: Etiket

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
da_DK: Navn

en: Landscape
da_DK: Landskab

en: Language
da_DK: Sprog

en: Large
da_DK: Stor

en: Last Modified
da_DK: Sidst &#230;ndret

en: Layout Options:
da_DK: Layout Valg:

en: Learn More
da_DK: Få mere at vide

en: Learn more
da_DK: Få mere at vide

en: Leave a Reply
da_DK: Skriv et svar

en: Leave a Reply to %s
da_DK: Skriv et svar til %s

en: Leave a reply
da_DK: Skriv et svar

en: Left
da_DK: Venstre

en: Let search engines and visitors know that you are serious about your websites integrity by upgrading Jetpack. Our anti-spam tools will eliminate comment spam, protect your SEO, and make it easier for visitors to stay in touch.
da_DK: Lad søgemaskiner og besøgende vide, at du er seriøs om dit websteds integritet ved opgradere Jetpack. Vores antispam-værktøj vil eliminere kommentarspam, beskytte din SEO og gøre det lettere for besøgende at holde kontakten.

en: Light
da_DK: Lys

en: Link Color (hex):
da_DK: Link Farve (hex):

en: Link URL (when the image is clicked):
da_DK: Link URL (Når der bliver klikket på billedet):

en: Links to your blog's RSS feeds
da_DK: Links til dit websteds RSS feeds

en: Live Preview
da_DK: Forhåndsvisning

en: Loading &hellip;
da_DK: Indlæser &hellip;

en: Loading Comments...
da_DK: Indl&aelig;ser kommentarer ...

en: Loading video...
da_DK: Indlæser video...

en: Loading&hellip;
da_DK: Indlæser&hellip;

en: Loading...
da_DK: Henter...

en: Logged In
da_DK: Logget Ind

en: Logged Out
da_DK: Logget Ud

en: Logging in with WordPress.com is not currently available because this site is experiencing connection problems.
da_DK: Det er for øjeblikket ikke muligt at logge ind med WordPress.com, da dette websted oplever forbindelsesproblemer.

en: Loop video playback
da_DK: Start automatisk forfra efter endt afspilning

en: M j, Y @ G:i
da_DK: j. M Y H:i

en: Main Sidebar
da_DK: Primær sidebar

en: Mark this message as spam
da_DK: Marker denne besked som spam

en: Media
da_DK: Medier

en: Menu Item
da_DK: Menupunkt

en: Message
da_DK: Besked

en: Message Sent
da_DK: Beskeden er sendt

en: Messages
da_DK: Beskeder

en: Missed schedule
da_DK: Missede planlagt indl&#230;g

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
da_DK: Kontaktformular

[ctx: Module Name]
en: Manage
da_DK: Håndter

en: Monthly Archives: %s
da_DK: Månedsarkiv: %s

en: Monthly archives
da_DK: Månedlige arkiver

en: More
da_DK: Mere

en: More information
da_DK: Mere information

en: My Tweets
da_DK: Mine Tweets

en: Name
da_DK: Navn

en: Newer Comments &rarr;
da_DK: Nyere kommentarer &rarr;

en: Newest
da_DK: Nyeste

en: Next &raquo;
da_DK: N&#230;ste &raquo;

en: Next &raquo;
da_DK: N&#230;ste &raquo;

en: No
da_DK: Nej

en: No Borders
da_DK: Ingen Rammer

en: No Footer
da_DK: Ingen Footer

en: No Header
da_DK: Ingen Header

en: No Modules Found
da_DK: Ingen moduler fundet

en: No Projects found in Trash
da_DK: Ingen projekter fundet i papirkurven

en: No Scrollbar
da_DK: Ingen Rullebjælke

en: No comment text was submitted.
da_DK: Der blev ikke indsendt kommentartekst.

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
da_DK: Ingen data fundet for VideoPress-identifikator: <strong>%s</strong>.

en: No plugins found.
da_DK: Ingen plugins fundet.

en: No suggestions
da_DK: ingen forslag

en: No tags found.
da_DK: Ingen tags fundet.

en: No writing errors were found.
da_DK: Ingen skrivefejl blev fundet.

en: None
da_DK: Ingen

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
da_DK: Bemærk: Custom CSS bliver nulstillet når du skifter tema.

en: Nothing Found
da_DK: Intet fundet

en: Notifications
da_DK: Notifikationer

en: Notify me of follow-up comments by email.
da_DK: Informer mig om nye kommentarer via e-mail.

en: Notify me of new posts by email.
da_DK: Giv besked om nye indlæg via e-mail.

[ctx: Noun]
en: User
da_DK: Bruger

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
da_DK: Forfatter

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
da_DK: Rolle

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
da_DK: Dato

en: Number of Posts to Display:
da_DK: Antal indlæg der skal vises:

en: Older %s
da_DK: Ældre %s

en: Older posts
da_DK: Ældre indlæg

en: Open link in a new window/tab
da_DK: Åben link i et nyt vindue/faneblad

en: Optional text to display to your readers:
da_DK: Valgfri tekst der vises til dine læsere:

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Order
da_DK: R&#230;kkef&#248;lge

en: Page %s
da_DK: Side %s

en: Pages:
da_DK: Sider:

en: Passive Voice
da_DK: Passiver

en: Path
da_DK: Sti

en: Permalink to %s
da_DK: Permalink til %s

en: Phone:
da_DK: Telefon:

en: Phrases to Avoid
da_DK: Fraser der bør undgås

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
da_DK: Der kræves JavaScript for at afspille %s.

en: Please be sure to submit some text with your comment.
da_DK: Glem ikke at indsende noget tekst sammen med din kommentar.

en: Please provide a valid email address.
da_DK: Skriv venligst en gyldig e-mail adresse.

en: Please provide an email address.
da_DK: Skriv venligst din e-mail adresse.

en: Please provide your name.
da_DK: Skriv venligst dit navn.

en: Please verify your birthday.
da_DK: Bekræft venligst din fødselsdag.

en: Popular
da_DK: Populære

en: Portfolio
da_DK: Portefølje

en: Portrait
da_DK: Portr&aelig;t

en: Post Comment
da_DK: Send kommentar

en: Post by %s.
da_DK: Indlæg af %s.

en: Post converted. | %s posts converted
da_DK[0]: Indlæg er konverteret.
da_DK[1]: %s indlæg er konverteret.

en: Post navigation
da_DK: Indlæg navigation

en: Post was not sent - check your email addresses!
da_DK: Indlæg blev ikke sendt - kontroller din e-mail adresse.

en: Posted by
da_DK: Skrevet af

en: Posted by %s
da_DK: Skrevet af %s

en: Posted in %s
da_DK: Lagt i %s

en: Posts
da_DK: Indl&#230;g

en: Posts & Comments
da_DK: Indlæg & kommentarer

en: Press This
da_DK: Press det

en: Preview:
da_DK: Forhåndsvisning:

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
da_DK: Forhåndsvisning: ændringer skal gemmes for ikke at gå tabt

en: Primary Menu
da_DK: Primær menu

en: Privacy Policy
da_DK: Privatlivspolitik

en: Project
da_DK: Projekt

en: Proofread Writing
da_DK: Korrekturlæs tekst

en: Proofreading
da_DK: Korrekturlæsning

en: Proudly powered by %s
da_DK: Drevet af %s

en: Publicize
da_DK: Udgiv

en: Publish
da_DK: Udgiv

en: Published
da_DK: Udgivet

en: Publisher limits playback of video embeds.
da_DK: Udgiveren har begrænset afspilningen af indlejrede videoer.

en: Purple
da_DK: Lilla

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
da_DK: Lav en figur, der viser de sidste 48 timers besøg i administratorbjælken.

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
da_DK: Før musen over din Gravatar for at tjekke din profil.

en: Real-time offsite backups with automated restores deliver peace-of-mind, so you can focus on writing great content and increasing traffic while we protect every aspect of your investment. Upgrade today.
da_DK: Real-tids offsite backup med automatiserede gendannelser giver fred i sjælen, så du kan fokusere på at skrive godt indhold og øge trafikken, mens vi beskytter alle aspekter af din investering. Opgrader idag.

en: Recent Posts
da_DK: Seneste indlæg

en: Red
da_DK: R&#248;d

en: Redundant Phrases
da_DK: Overflødige sætninger

en: Registered users
da_DK: Registrerede brugere

en: Related
da_DK: Relateret

en: Related Posts
da_DK: Relaterede indlæg

en: Related posts
da_DK: Relaterede indlæg

en: Remove Service
da_DK: Fjern tjeneste

en: Repeated Word
da_DK: Gentaget ord

en: Replace selection with:
da_DK: Erstat det markerede med:

en: Reply
da_DK: Svar

en: Report visibility
da_DK: Rapportsynlighed

en: Restore
da_DK: Genskab

en: Restore this item from the Trash
da_DK: Gendan dette element fra Papirkurven

en: Results:
da_DK: Resultater:

en: Right
da_DK: H&#248;jre

en: Save
da_DK: Gem

en: Save Changes
da_DK: Gem &#230;ndringer

en: Save configuration
da_DK: Gem indstillinger

en: Scheduled
da_DK: Planlagt

en: Scroll back to top
da_DK: Scroll tilbage til toppen

en: Search
da_DK: Søg

en: Search Comments
da_DK: S&#248;g kommentarer

en: Search Everything
da_DK: Søg i alt

en: Search Media
da_DK: S&#248;g i medier

en: Search Modules…
da_DK: Søg i moduler ...

en: Search Plugins
da_DK: S&#248;g plugins

en: Search Results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

en: Search for a Jetpack feature.
da_DK: Søg efter en Jetpack funktion.

en: Search results
da_DK: Søgeresultater

en: Search your content.
da_DK: Søg i indholdet.

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
da_DK: Vælg de roller, som vil være i stand til at se statistikrapporter.

en: Semantic Personal Publishing Platform
da_DK: Personlig semantisk publiceringsplatform

en: Send Email
da_DK: Send e-mail

en: Send to Email Address
da_DK: Send til e-mail adresse

en: Sent by an unverified visitor to your site.
da_DK: Sendt af en uregistreret besøgende på din side.

en: Separate tags with commas
da_DK: Adskil flere tags med kommaer

en: Service name
da_DK: Tjenestenavn

en: Services dragged here will appear individually.
da_DK: Tjenester der trækkes hertil vil vises individuelt.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
da_DK: Tjenester der trækkes hertil vil være skjult bag en dele-knap.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings have been saved
da_DK: Indstillingerne blev gemt

en: Share
da_DK: Del

en: Share on Tumblr
da_DK: Del på Tumblr

en: Share this:
da_DK: Del dette:

en: Shared Post
da_DK: Delt indlæg

en: Sharing
da_DK: Deling

en: Sharing Settings
da_DK: Indstillinger for deling

en: Sharing URL
da_DK: Deling URL

en: Sharing label
da_DK: Deleetiket

en: Show
da_DK: Vis

en: Show Excerpts:
da_DK: Vis Uddrag:

en: Show Featured Image:
da_DK: Vis fremhævede Billede:

en: Show a "Related" header to more clearly separate the related section from posts
da_DK: Vis en "Relateret"-header for mere tydeligt at separere relateret-sektionen fra indlæg

en: Show all
da_DK: Vis alle

en: Show related content after posts
da_DK: Vis relateret indhold efter indlæg

en: Show top posts over
da_DK: Vis mest besøgte indlæg i

en: Show top search terms over
da_DK: Vis populæreste søgetermer over

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
da_DK[0]: Vis det samlede antal tilmeldinger? (%s tilmeldt)
da_DK[1]: Vis det samlede antal tilmeldinger? (%s tilmeldte)

en: Show:
da_DK: Vis:

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
da_DK: eller

en: Shutter Speed
da_DK: Lukkerhastighed

en: Silver
da_DK: S&#248;lv

en: Similar post
da_DK: Lignende indlæg

en: Site Name
da_DK: Side Navn

en: Site Stats
da_DK: Statistik for webstedet

en: Sites
da_DK: Websteder

en: Skip to primary content
da_DK: Fortsæt til primære indhold

en: Small
da_DK: Lille

en: Snippet
da_DK: Udklip

en: Snow
da_DK: Sne

en: Social Menu
da_DK: Social menu

en: Sorry, nothing to report.
da_DK: Beklager, intet at rapportere.

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
da_DK: Beklager, din blog kan ikke dele indlæg via e-mail.

en: Sort by:
da_DK: Sorter efter:

en: Spelling
da_DK: Stavning

en: Static page:
da_DK: Statisk side:

en: Stats
da_DK: Statistik

en: Stylesheet saved.
da_DK: Dit stylesheet er gemt.

en: Subject
da_DK: Emne

en: Submit
da_DK: Send

en: Submit &#187;
da_DK: Afsend &#187;

en: Submitting Comment%s
da_DK: Indsender kommentar%s

en: Subscribe
da_DK: Abonnér

en: Subscribe to %s
da_DK: Tilmeld til %s

en: Subscribe to Blog via Email
da_DK: Abonner på blog via e-mail

en: Subscriber
da_DK: Abonnent

en: Success!
da_DK: Succes

en: Tag name
da_DK: Tagnavn

en: Terms of Service
da_DK: Servicebetingelser

en: Text
da_DK: Tekst

en: Text & Image Links
da_DK: Tekst- & billedlinks

en: Text Link
da_DK: Tekstlink

en: Text only
da_DK: Kun tekst

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
da_DK: VideoPress-pluginet kunne ikke få forbindelse til VideoPress-serverne. Denne fejl skyldes højst sandsynligt et plugin, der er forkert sat op. Geninstaller og opgrader.

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
da_DK: Den indtastede email er ugyldig. Venligst prøv igen.

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
da_DK[0]: Den gamle version er blevet deaktiveret og kan fjernes fra dit websted.
da_DK[1]: De gamle versioner er blevet deaktiverede og kan fjernes fra dit websted.

en: The plugin is already installed
da_DK: Plugin'et er allerede installeret

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
da_DK: Korrekturlæseren har forslag til dette indlæg. Er du sikker på at du vil udgive det?
    
    Klik på OK for at udgive dit indlæg, eller klik på Annuller for at se forslagene og redigere dit indlæg.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
da_DK: Korrekturlæseren har forslag til dette indlæg. Er du sikker på, at du vil opdatere og udgive det?
    
    Klik på OK for at opdatere og udgive dit indlæg, eller klik på Annuller for at se forslagene og redigere dit indlæg.

en: The theme is already installed
da_DK: Temaet er allerede installeret

en: Theme
da_DK: Tema

en: Theme: %1$s.
da_DK: Tema: %1$s.

en: There are unsaved settings in this tab that will be lost if you leave it. Proceed?
da_DK: Der er ikke-gemte indstillinger i dette faneblad, der vil forsvinde hvis du forlader siden. Vil du fortsætte?

en: There was a problem communicating with the Proofreading service. Try again in one minute.
da_DK: Der var et problem med kommunikationen med korrekturlæsningstjenesten. Prøv igen om et minut.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
da_DK: Der opstod en fejl i kommunikationen med korrekturlæsningstjenesten.

en: There was an error creating a user for you. Please contact the administrator of your site.
da_DK: Der opstod en fejl i forsøget på at oprette en bruger til dig. Kontakt venligst administratoren på dette websted.

en: There was an error installing your plugin
da_DK: Der opstod en fejl under installering af dit plugin

en: There was an error logging you in via WordPress.com, please try again or try logging in with your username and password.
da_DK: Der opstod en fejl under forsøget på at logge dig ind via WordPress.com, prøv venligst igen eller log ind med dit brugernavn og adgangskode.

en: There was an error when subscribing. Please try again.
da_DK: Fejl under tilmelding, prøv igen.

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
da_DK[0]: Dette galleri indeholder <a %1$s>%2$s billede</a>.
da_DK[1]: Dette galleri indeholder <a %1$s>%2$s billeder</a>.

en: This module has no configuration options
da_DK: Dette modul kan ikke tilpasses

en: This post has been shared!
da_DK: Dette indlæg er blevet delt!

en: This post is password protected.
da_DK: Dette indlæg er beskyttet med kodeord.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
da_DK: Dette indlæg er beskyttet med kodeord. Skriv kodeordet for at se eventuelle kommentarer.

en: This video is intended for mature audiences.
da_DK: Denne video er henvendt til et voksent publikum.

en: This will reset all Jetpack options, are you sure?
da_DK: Dette vil nulstille af alle Jetpacks indstillinger, er du sikker?

en: Time
da_DK: Tid

en: Time:
da_DK: Tid:

en: Timeline Theme:
da_DK: Tidslinje Tema:

en: Title
da_DK: Titel

en: Title:
da_DK: Titel:

en: Top Posts
da_DK: Topindlæg

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
da_DK: Visninger af topindlæg &amp; Sider er udregnet fra 24-48 timers statistik. De er et stykke tid om at opdatere.

en: Top Searches
da_DK: Mest popul&aelig;re s&oslash;gninger

en: Transparent Background
da_DK: Gennemsigtig baggrund

en: Trash
da_DK: Papirkurv

en: Tweets by @%s
da_DK: Tweets fra @%s

en: Twitter Timeline
da_DK: Twitter Tidslinje

en: Types
da_DK: Typer

en: Uncategorized
da_DK: Ikke kategoriseret

en: Unpublished
da_DK: Ikke udgivet

en: Untitled Post
da_DK: Unavngivet Indlæg

en: Upgrade Jetpack and our state-of-the-art security scanner will hunt out malicious files and report them immediately so that you're never unaware of what is happening on your website.
da_DK: Opgrader Jetpack og vores avancerede sikkerhedsskanner vil jagte ondsindet kode og rapportere det øjeblikkeligt, så du aldrig holdes i uvished om, hvad der sker på dit websted.

en: Use a large and visually striking layout
da_DK: Brug et fremhævet og visuelt imponerende layout

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
da_DK: Brug automatisk fundet sprog til at læse korrektur på indlæg og sider

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Value
da_DK: V&#230;rdi

en: View All
da_DK: Se alle

en: View on Instagram
da_DK: Se på Instagram

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
da_DK: Se folks profiler, når du fører musen over deres Gravatars

en: View stats on WordPress.com right now
da_DK: Se statistik på WordPress.com lige nu

en: View:
da_DK: Oversigt

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
da_DK: Visninger de seneste 48 timer. Klik her for mere webstedsstatistik.

en: Visibility
da_DK: Synlighed

en: Visit <a href="%s">Site Stats</a> to see your stats.
da_DK: Besøg <a href="%s">webstedsstatistik</a> for at se din statistik.

en: Warning! Multibyte support missing!
da_DK: Advarsel! Multibyte-understøttelse mangler!

en: Website
da_DK: Webside

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see http://wp.me/PEmnE-Bt
da_DK: Velkommen til Custom CSS!
    
    For mere info, se http://wp.me/PEmnE-Bt

en: White
da_DK: Hvid

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
da_DK: er

en: Widget title:
da_DK: Widget-titel:

en: Width
da_DK: Brede

en: WordPress.com Username
da_DK: WordPress.com brugernavn

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
da_DK: WordPress.com har i øjeblikket problemer, og er ude af stand til at fylde brændstof på din Jetpack. Prøv venligst igen senere.

en: Write a Comment...
da_DK: Skriv en kommentar

en: Y/m/d
da_DK: d.m.Y

en: Y/m/d g:i:s A
da_DK: d.m.Y H:i

en: Yearly Archives: %s
da_DK: Årsarkiv: %s

en: Yearly archives
da_DK: Årlige arkivet

en: Yes
da_DK: Ja

en: You are not allowed to manage this item.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at håndtere dette element.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
da_DK: Du har ikke lov til at flytte dette element ud af papirkurven.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at flytte dette emne til papirkurven.

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
da_DK: Du kan tilføje følgende variabler til din tjenestes delings-URL:

en: You can see the information about security scanning in the "At a Glance" section.
da_DK: Du kan se information om sikkerhedsskanning på "Hurtigt overblik" sektionen.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
da_DK: Du har ikke tilstr&#230;kkelige rettigheder til at se denne side.

en: You have already subscribed to this site. Please check your inbox.
da_DK: Du abonnerer allerede på denne hjemmeside. Venligst tjek din email indbakke.

en: You have shared this post with %s
da_DK: Du har delt dette indlæg med %s

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
da_DK: Du skal <a href="%s">logge ind</a> for at skrive en kommentar.

en: You must specify a valid action
da_DK: Du skal angive en gyldig kommando

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
da_DK: Du skal registrere din Jetpack, inden du tilslutter den.

en: Your Email Address
da_DK: Din e-mail adresse

en: Your Jetpack is almost ready!
da_DK: Din Jetpack er næsten klar!

en: Your Name
da_DK: Dit navn

en: Your blog does not currently have any published posts.
da_DK: Der er i øjeblikket ikke nogle blogindlæg, som er udgivet

en: Your comment is awaiting moderation.
da_DK: Din kommentar afventer godkendelse.

en: Your comment is in moderation.
da_DK: Din kommentar afventer godkendelse.

en: Your comment was approved.
da_DK: Din kommentar blev godkendt.

en: a post or page is first published
da_DK: et indlæg eller en side er udgivet første gang

en: a post or page is updated
da_DK: et indlæg eller en side er opdateret

en: and
da_DK: og

en: cancel
da_DK: Annuller

en: day
da_DK: dag

en: edit
da_DK: Rediger

en: edit text
da_DK: rediger tekst

en: go back
da_DK: tilbage

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
da_DK: I %s

en: month
da_DK: måned

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
da_DK: jeg vil læse

[ctx: noun]
en: Comment
da_DK: Kommentar

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
da_DK: læst

en: proofread
da_DK: korrekturlæst

en: search everything
da_DK: søg i alt

[ctx: share to]
en: Email
da_DK: E-mail

[ctx: share to]
en: Press This
da_DK: Pres det

[ctx: share to]
en: Print
da_DK: Udskriv

en: the past day
da_DK: den seneste dag

en: the past month
da_DK: den seneste måned

en: the past quarter
da_DK: det seneste kvartal

en: the past week
da_DK: den sidste uge

en: the past year
da_DK: det seneste år

en: this video
da_DK: denne video

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
da_DK: Se: %s

en: week
da_DK: uge

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
da_DK: ord

en: {{a}}Manage Likes visibility from the Sharing Module Settings{{/a}}
da_DK: {{a}}Manage Likes synlighed fra Sharing Module indstillinger{{/a}}

en: {{link}}Configure your %(module_slug)s Settings {{/link}}
da_DK: {{link}}Tilpas dit %(module_slug)s indstillinger {{/link}}
