Plugins - Jetpack by WordPress.com - Development (trunk) - en to cs_CZ translation catalogue (875 entries)

en:  (Opens in new window)
cs_CZ:  (Otevře se v novém okně)

[ctx: "wp jetpack module activate" is a command - do not translate]
en: %s is not active. You can activate it with "wp jetpack module activate %s"
cs_CZ: %s není aktivován. Můžete ho aktivovat pomocí "wp jetpack module activate %s"

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
cs_CZ[0]: %1$d položka jídelního menu
cs_CZ[1]: %1$d položky jídelního menu
cs_CZ[2]: %1$d položek jídelního menu

en: %1$s %2$s Views
cs_CZ: %2$s zobrazení %1$s

en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
cs_CZ: %1$s (%2$s) se domnívá, že by vás mohlo zajímat následující:

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
cs_CZ: Samozřejmě. %1$s pro přidání nového textového pole, textové oblasti, přepínače, zaškrtávacího políčka nebo rozevíracího pole.

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
cs_CZ: Jo, svou zpětnou vazbu si můžete kdykoliv přečíst kliknutím na odkaz "%1$s" v nabídce administrace.

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
cs_CZ: Postranní panel %1$s

en: %1$s at %2$s
cs_CZ: %1$s v %2$s

en: %1$s on %2$s
cs_CZ: %1$s na %2$s

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
cs_CZ: Deaktivovat %l

en: %s (Required)
cs_CZ: %s (povinné)

en: %s Error
cs_CZ: Chyba %s

en: %s ago
cs_CZ: před %s

en: %s has already been whitelisted
cs_CZ: %s již je na seznamu povolených

en: %s has been activated.
cs_CZ: %s byl aktitován

en: %s has been deactivated.
cs_CZ: %s byldeaktivován.

en: %s has been whitelisted.
cs_CZ: %s byl přidán do seznamu povolených

en: %s is not a valid command.
cs_CZ: %s není platný příkaz.

en: %s is not a valid module.
cs_CZ: %s není validní modul.

en: %s is required
cs_CZ: %s je povinné

en: %s option reset
cs_CZ: Vynulování volby %s

en: %s requires a valid email address
cs_CZ: %s není platná emailová adresa

en: %s username:
cs_CZ: Uživatelské jméno pro %s:

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
cs_CZ: %s chce přistupovat k datům vaší stránky. Po přihlášení můžete spojení povolit.

en: &laquo; Previous
cs_CZ: &laquo; Předchozí

en: &larr; Older Comments
cs_CZ: &larr; Starší komentáře

en: &mdash; Select &mdash;
cs_CZ: &mdash; Vyberte &mdash;

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
cs_CZ: Výše jsou vaše volby. Můžete je 'get', 'delete' a 'update'.

en: (no title)
cs_CZ: (bez názvu)

en: (primary)
cs_CZ: (primární)

en: (required)
cs_CZ: (vyžadováno)

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
cs_CZ: %1$s na %2$s

en: 3999 Mission Boulevard,
    San Diego CA 92109
cs_CZ: Nové náměstí 123,
    123 00 Praha CR

en: 404 error page
cs_CZ: Chybová stránka 404

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a>
cs_CZ: <a class="button-primary" href="%s">Aktivovat nyní</a>

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a> or <a href="%s" >return to previous page</a>.
cs_CZ: <a class="button-primary" href="%s">Aktivovat nyní</a> nebo se <a href="%s" >vrátit na předchozí stranu</a>.

en: <b>%</b> Replies
cs_CZ: <b>%</b> komentářů

en: <b>1</b> Reply
cs_CZ: <b>1</b> komentář

en: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Back to Gallery</a></span>
cs_CZ: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Zpět do galerie</a></span>

en: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Older
cs_CZ: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Starší

en: <span>%d</span> bloggers like this:
cs_CZ: <span>%d</span> blogerům se to líbí:

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
cs_CZ: <span>Autor:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
cs_CZ: <strong>Jetpack byl aktivován!</strong> Každý web vaší sítě musí být připojen samostatně administrátorem daného webu.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
cs_CZ: Několik lákavých slov, abyste motivovali své čtenáře napsat komentář

en: A known issue.
cs_CZ: Známý problém.

en: A problem with your XMLRPC file.
cs_CZ: Problém s vaším souborem XMLRPC.

en: A simple widget that displays social media icons.
cs_CZ: Jednoduchý widget, který zobrazí ikony sociálních médií.

en: A theme conflict.
cs_CZ: Konflikt šablony.

en: Action cancelled. Have a question?
cs_CZ: Akce zrušena. Máte otázku?

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Activate Akismet
cs_CZ: Aktivovat Akismet

en: Activate Now
cs_CZ: Aktivovat nyní

en: Activate Photon
cs_CZ: Aktivovat Photon

en: Activate Protect
cs_CZ: Aktivovat Ochranu

en: Activate Site Management and JSON API
cs_CZ: Aktivovat Správu stránek a JSON API

en: Activate remote management
cs_CZ: Aktivovat vzdálenou správu

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Add
cs_CZ: Vytvořit

en: Add Contact Form
cs_CZ: Přidat kontaktní formulář

en: Add Many Items
cs_CZ: Přidat více položek

en: Add Menu Item
cs_CZ: Přidat položku menu

en: Add New
cs_CZ: Vytvořit odkaz

en: Add New Comic
cs_CZ: Přidat nový komiks

en: Add New Menu Item Label
cs_CZ: Přidat nový popisek položky menu

en: Add New Menu Section
cs_CZ: Přidat nový oddíl menu

en: Add New Project
cs_CZ: Přidat nový projekt

en: Add New Project Tag
cs_CZ: Přidat nový štítek projektu

en: Add New Project Type
cs_CZ: Přidat nový typ projektu

en: Add New Testimonial
cs_CZ: Přidat novou referenci

en: Add One Item
cs_CZ: Přidat jednu položku

en: Add These New Menu Items
cs_CZ: Přidat tyto nové položky menu

en: Add a new field
cs_CZ: Přidat nové pole

en: Add a new service
cs_CZ: Přidat novou službu

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
cs_CZ: Přidá formulář registrace e-mailu, který umožní lidem přihlásit se k odběru vašeho blogu.

en: Add another option
cs_CZ: Přidat další volbu

en: Add logo
cs_CZ: Přidat logo

en: Add or remove Labels
cs_CZ: Přidat nebo odebrat popisky

en: Add or remove tags
cs_CZ: Přidat nebo odebrat štítky

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
cs_CZ: Přidejte tlačítka sdílení na svůj blog a umožněte svým návštěvníkům sdílet příspěvky s jejich přáteli.

en: Add this form to my post
cs_CZ: Přidat tento formulář do mého příspěvku

en: Add to section:
cs_CZ: Přidat do oddílu:

en: Add-on
cs_CZ: Připojení

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
cs_CZ: Připojí CSS <b>(Doporučeno)</b>

en: Additional data:
cs_CZ: Dodatečná data:

en: Address:
cs_CZ: Adresa:

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
cs_CZ: Upravte si svůj formulář Komentářů chytrým pozdravem a barevným motivem.

en: Admin bar
cs_CZ: Administrátorský panel

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
cs_CZ: Rozšířené. Pokud je tato možnost zaškrtnuta, musíte vložit tyto soubory do své šablony ručně, aby odkazy na sdílení fungovaly.

en: Akismet can help to keep your blog safe from spam!
cs_CZ: Akismet může pomoci udržet blog v bezpečí před spamem!

en: All
cs_CZ: Vše

en: All Comics
cs_CZ: Všechny komiksy

en: All Menu Item Labels
cs_CZ: Všechny popisky položek menu

en: All Menu Sections
cs_CZ: Všechny oddíly menu

en: All Project Tags
cs_CZ: Všechny štítky projektů

en: All Project Types
cs_CZ: Všechny tipy projektů

en: All Projects
cs_CZ: Všechny projekty

en: All Testimonials
cs_CZ: Všechny reference

en: All author pages
cs_CZ: Všechny stránky autorů

en: All category pages
cs_CZ: Všechny stránky rubrik

en: All date archives
cs_CZ: Všechny archivy datumů

en: All modules activated!
cs_CZ: Všechny moduly aktivovány!

en: All modules deactivated!
cs_CZ: Všechny moduly deaktivovány!

en: All pages
cs_CZ: Přehled stránek

en: All posts
cs_CZ: Všechny příspěvky

en: All tag pages
cs_CZ: Všechny stránky štítků

en: All taxonomy pages
cs_CZ: Všechny stránky taxonomie

en: Alphabetical
cs_CZ: Abecední

en: Alternate text:
cs_CZ: Alternativní text:

en: An <span>Automattic</span> Airline
cs_CZ: Leteská společnost <span>Automattic</span>

en: An API key is needed for Protect.
cs_CZ: Pro Ochranu je potřena klíč API.

en: An error occurred. Please try again later.
cs_CZ: Došlo k chybě. Zkuste to znovu později.

en: An incompatible plugin.
cs_CZ: Nekompatibilní plugin.

en: An unknown error occurred during installation
cs_CZ: Během instalace se vyskytla neznámá chyba

en: Answer a short survey to let us know how we&#8217;re doing and what to add in the future.
cs_CZ: Odpovězte na několik málo otázek a dejte nám vědět, jak si stojíme a co přidat v budoucnu.

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
cs_CZ: Omlouváme se, ale pro vybraný archiv nebyl nalezen žádný příspěvek. Možná se vám ale podaří najít nějaký související příspěvek pomocí vyhledávání.

en: Archive page
cs_CZ: Stránka archivů

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
cs_CZ: Opravdu chcete ukončit editor formuláře bez uložení? Veškeré vámi provedené změny budou ztraceny.

en: Artist
cs_CZ: Autor

en: Attachment Page
cs_CZ: Stránku se zobrazením přílohy

en: Automatically proofread content when:
cs_CZ: Automaticky kontrolovat pravopis v obsahu, když:

en: Available Modules:
cs_CZ: Dostupné moduly

en: Available Services
cs_CZ: Dostupné služby

en: Back to Top &uarr;
cs_CZ: Zpět na začátek &uarr;

en: Background color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Bias Language
cs_CZ: Předpojatý jazyk

en: Black
cs_CZ: Černá

en: Block site attacks.
cs_CZ: Zablokujte útoky na stránky.

en: Blog Archives
cs_CZ: Archiv

en: Blog Subscriptions
cs_CZ: Odběry blogu

en: Blog URL:
cs_CZ: URL Blogu:

en: Blog follow email text
cs_CZ: Text e-mailu sledování blogu

en: Blue
cs_CZ: Modrá

en: Border Color (hex):
cs_CZ: Barva okraje (šestnáctkově):

en: Button style
cs_CZ: Styl tlačítka

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
cs_CZ: Přidáním kontaktního formuláře vám budou vaši čtenáři moci odeslat zpětnou vazbu. Veškerá zpětná vazba je automaticky testována na spam a povolená zpětná vazba vám bude zaslána e-mailem.

en: CSS Revisions
cs_CZ: Starší verze

en: CSS Stylesheet Editor
cs_CZ: Editor CSS

en: Camera
cs_CZ: Fotoaparát

en: Can I add more fields?
cs_CZ: Můžu přidat více polí?

en: Can I send a notification to more than one person?
cs_CZ: Můžu odeslat oznámení více než jedné osobě?

en: Can I view my feedback within WordPress?
cs_CZ: Můžu zobrazit svou zpětnou vazbu bez WordPressu?

en: Can not disconnect Jetpack
cs_CZ: Nelze odpojit Jetpack

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Cancel reply
cs_CZ: Zrušit odpověď na komentář

en: Carousel
cs_CZ: Karusel

en: Category
cs_CZ: rubriku

en: Change logo
cs_CZ: Změnit logo

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
cs_CZ: Změňte, zda se vaši návštěvníci mohou přihlásit k odběru vašich příspěvky, komentářů nebo obojího.

en: Chart stats by
cs_CZ: Seřaď statistiky podle

en: Check for Spam
cs_CZ: Zkontrolovat spam

en: Checkbox
cs_CZ: Zaškrtávací políčko

en: Checkbox with Multiple Items
cs_CZ: Zaškrtávací políčko s více položkami

en: Choose Images
cs_CZ: Zvolte obrázky

en: Choose from the most used Labels
cs_CZ: Vyberte si z nejpoužívanějších popisků

en: Choose from the most used tags
cs_CZ: Vyberte si z nejpoužívanějších štítků

en: Choose logo
cs_CZ: Zvolit logo

en: Clich&eacute;s
cs_CZ: Klišé

en: Click here
cs_CZ: Klikněte zde

en: Click to Press This!
cs_CZ: Klikněte pro tisk!

en: Click to autoplay the presentation!
cs_CZ: Klikněte pro spuštění prezentace!

en: Click to email this to a friend
cs_CZ: Poslat emailem

en: Click to print
cs_CZ: Vytisknout

en: Click to share on %s
cs_CZ: Klikněte pro sdílení na %s

en: Click to share on Google+
cs_CZ: Sdílet na Google+

en: Click to share on LinkedIn
cs_CZ: Sdílet na LinkedIn

en: Click to share on Pinterest
cs_CZ: Sdílet na Pinterest

en: Click to share on Pocket
cs_CZ: Sdílet na Pocket

en: Click to share on Reddit
cs_CZ: Sdílet na Reddit

en: Click to share on Tumblr
cs_CZ: Sdílet na Tumblr

en: Click to share on Twitter
cs_CZ: Sdílet na Twitteru

en: Click to view slideshow.
cs_CZ: Klikněte pro zobrazení prezentace.

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Color Scheme
cs_CZ: Barevné schéma

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
cs_CZ: Komiks odeslán. <a target="_blank" href="%s">Zobrazit náhled komiksu</a>

en: Comment
cs_CZ: komentář

en: Comment cache problem?
cs_CZ: Problém s komentářovou cache?

en: Comment follow email text
cs_CZ: Text e-mailu sledování komentáře

en: Comment navigation
cs_CZ: Navigace v komentářích

en: Commenting as %s
cs_CZ: Komentujete jako %s

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Comments are not allowed.
cs_CZ: Komentáře nejsou povoleny.

en: Comments on this post are closed.
cs_CZ: Komentáře u tohoto příspěvku jsou zakázány.

en: Complex Phrases
cs_CZ: Složité fráze

en: Configure
cs_CZ: Nastavení

en: Configure %s
cs_CZ: Nastavit %s

en: Connect
cs_CZ: Připoj

en: Connect to
cs_CZ: Připoj k

en: Connect to WordPress.com
cs_CZ: Připojit se k WordPress.com

en: Connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.
cs_CZ: Propojte svůj blog s oblíbenými sociálními sítěmi a automaticky sdílejte nové příspěvky se svými přáteli.

en: Connected
cs_CZ: Připojen

en: Connected as:
cs_CZ: Propojen jako:

en: Contact Form
cs_CZ: Kontaktní formulář

en: Contact Form URL:
cs_CZ: URL kontaktního formuláře:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
cs_CZ: Celý příspěvek <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Count the page views of registered users who are logged in.
cs_CZ: Počítat zobrazení stránek registrovaných uživatelů, kteří jsou přihlášeni.

en: Custom
cs_CZ: Uživatelský odkaz

en: Custom CSS
cs_CZ: Vlastní CSS

en: Custom CSS Stylesheet
cs_CZ: Vlastní CSS

en: Custom Email Address
cs_CZ: Vlastní e-mailová adresa

en: Custom Message:
cs_CZ: Vlastní zpráva:

en: Custom field deleted.
cs_CZ: Uživatelské pole bylo smazáno.

en: Custom field updated.
cs_CZ: Uživatelské pole bylo aktualizováno.

en: Customer Name
cs_CZ: Jméno zákazníka

en: Customize
cs_CZ: Přizpůsobit

en: Daily Archives: %s
cs_CZ: Denní archivy: %s

en: Daily archives
cs_CZ: Denní archivy

en: Dark
cs_CZ: Tmavá

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Debug
cs_CZ: Ladění

en: Default
cs_CZ: Výchozí

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
cs_CZ: Nové pole

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete Permanently
cs_CZ: Smazat

en: Delete this item permanently
cs_CZ: Nenávratně smazat tuto položku

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Diacritical Marks
cs_CZ: Diakritická znaménka

en: Disable CSS and JS
cs_CZ: Zakázat CSS a JS

en: Disable Post By Email
cs_CZ: Zakázat Přispívání e-mailem

en: Disconnect
cs_CZ: Odpoj

en: Disconnect Jetpack
cs_CZ: Odpojit Jetpack

en: Disconnect site from WordPress.com
cs_CZ: Odpojit stránku od WordPress.com

en: Disconnecting Jetpack
cs_CZ: Odpojování Jetpacku

en: Dismiss this notice.
cs_CZ: Zavřít toto oznámení.

en: Display Header Text
cs_CZ: Zobrazit text v záhlaví

en: Display WordPress Posts
cs_CZ: Zobrazit příspěvky WordPressu

en: Display a Google+ Badge to connect visitors to your Google+
cs_CZ: Zobrazuje Odznak Google+, aby propojil návštěvníky s vaším Google+

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
cs_CZ: Zobrazuje miniaturní verzi vašeho Profilu na Gravataru

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
cs_CZ: Zobrazit všechny obrázky vaší galerie v úžasné mozaice.

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
cs_CZ: Zobrazuje oficiální widget vložené hlavní stránky Twitteru.

en: Display as:
cs_CZ: Zobraz jako:

en: Display featured images
cs_CZ: Zobrazit náhledové obrázky

en: Do I need to fill this out?
cs_CZ: Musím toto vyplnit?

en: Don&#8217;t send this to subscribers
cs_CZ: Toto neodesílat odběratelům

en: Double Negatives
cs_CZ: Dvojité zápory

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Drag and drop available services here.
cs_CZ: Přetáhněte dostupné služby sem.

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
cs_CZ: Přetáhněte služby, které byste chtěli povolit, do níže uvedeného pole.

en: Drag up or down
    to re-arrange
cs_CZ: Přetáhněte nahoru nebo
    dolů pro změnu pořadí

en: Drop down
cs_CZ: Rozevírací nabídka

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
cs_CZ: Každý modul má odkaz na aktivaci nebo deaktivaci, takže je můžete přepínat samostatně.

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit CSS
cs_CZ: Upravit CSS

en: Edit Details
cs_CZ: Upravit podrobnosti

en: Edit Menu Item
cs_CZ: Upravit položku menu

en: Edit Project
cs_CZ: Upravit projekt

en: Edit Your Profile
cs_CZ: Upravte svůj profil

en: Edit this new field
cs_CZ: Upravit toto nové pole

en: Email
cs_CZ: Emailová adresa

en: Email Address
cs_CZ: Emailová adresa

en: Email Address:
cs_CZ: E-mailová adresa

en: Email notifications
cs_CZ: E-mailová oznámení

en: Email settings
cs_CZ: Nastavení e-mailu

en: Emails will be sent to %s (<a href="%s">Edit</a>)
cs_CZ: E-maily budou odesílány na %s (<a href="%s">Upravit</a>)

en: Empty Spam
cs_CZ: Hromadně smazat spam

en: Enable Portfolio Projects for this site.
cs_CZ: Povolit Projekty portfolia pro tyto stránky.

en: Enable Post By Email
cs_CZ: Povolit Přispívání e-mailem

en: Enable Testimonials for this site.
cs_CZ: Povolit Reference pro tyto stránky.

en: Enable auto-updates on WordPress.com
cs_CZ: Povolte automatické aktualizace na WordPress.com

en: Enable excerpts on front page and on archive pages
cs_CZ: Zobrazovat výtažky na domovské stránce a archivech

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
cs_CZ: Povolit korekturu pro následující gramatická a stylistická pravidla při psaní příspěvků a stránek:

en: Enabled Services
cs_CZ: Povolené služby

en: English Options
cs_CZ: Možnosti pro angličtinu

en: Enter your email address
cs_CZ: Zadejte svou e-mailovou adresu

en: Enter your meta key "content" value to verify your blog with %s
cs_CZ: Zadejte hodnotu "content" svého metaklíče, abyste ověřili svůj blog pomocí %s

en: Error Details: %s
cs_CZ: Detaily chyby: %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
cs_CZ: Detaily o chybě: Jetpack ID začíná číslicí. Toto chybové hlášení nezveřejňujte! %s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
cs_CZ: Detaily o chybě: Jetpack ID je prázné. Toto chybové hlášení nezveřejňujte! %s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
cs_CZ: Detaily o chybě: Jetpack ID není skalární. Toto chybové hlášení nezveřejňujte! %s

en: Error in moving to Trash.
cs_CZ: Během přesunování do koše se objevila chyba.

en: Error in restoring from Trash.
cs_CZ: Během obnovování z koše se objevila chyba.

en: Error loading profile
cs_CZ: Chyba při načítání profilu

en: Error!
cs_CZ: Chyba!

en: Error, bad module.
cs_CZ: Chyba, špatný modul.

en: Error: please enter a valid email address.
cs_CZ: Chyba: Zadejte prosím správnou emailovou adresu.

en: Error: please fill the required fields (name, email).
cs_CZ: Chyba: Zadejte prosím požadované údaje (jméno, email).

[ctx: Example of a phone number]
en: 1-202-555-1212
cs_CZ: +420 123 456 789

en: Example:
cs_CZ: Příklad:

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
cs_CZ: Stránka

en: Excerpts
cs_CZ: Výtažky

en: Facebook Page URL
cs_CZ: URL stránky na Facebooku

en: Featured
cs_CZ: Zvýrazněno

en: Featured Images
cs_CZ: Náhledové obrázky

en: Feedback
cs_CZ: Kontakt

en: Feedback(s) marked as spam
cs_CZ: Zpětné vazby označeny jako spam

en: Field type
cs_CZ: Typ pole

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
cs_CZ: Zjistěte to zakázáním všech pluginů kromě Jetpacku. Pokud problém přetrvává, není to problém pluginu. Pokud je problém vyřešen, zapínejte své pluginy jeden po druhém, dokud se problém znovu neobjeví – a máte pachatele! Dejte nám vědět a pokusíme se vám pomoci.

en: Follow Blog
cs_CZ: Sledovat blog

en: Follow Comments
cs_CZ: Sledovat komentáře

en: Follower Settings
cs_CZ: Nastavení sledujících

en: For more information:
cs_CZ: Další informace:

en: Form builder
cs_CZ: Tvorba formuláře

en: From
cs_CZ: Od

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
cs_CZ: Úvodní stránka, stránky archivů a výsledky hledání

en: Front page
cs_CZ: Úvodní stránka

en: Full management mode is off for this site.
cs_CZ: Úplná správa této stránky je vypnuta.

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: Go to WordPress.com
cs_CZ: Přejít na WordPress.com

en: Go to WordPress.com to enable auto-updates for plugins
cs_CZ: Přejděte na WordPress.com pro povolení automatických aktualizací pro pluginy

en: Go to WordPress.com to try these features
cs_CZ: Přejděte na WordPress.com, abyste vyzkoušeli tyto funkce

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
cs_CZ: Číselné ID uživatele Goodreads <a href="%s" target="_blank">(pokyny)</a>:

en: Google+ Badge
cs_CZ: Odznak Google+

en: Google+ URL
cs_CZ: URL Google+

en: Gravatar Hovercards
cs_CZ: Vizitky Gravatar

en: Gravatar Profile
cs_CZ: Profil na Gravataru

en: Green
cs_CZ: Zelená

en: Greeting Text
cs_CZ: Text pozdravu

en: Have feedback on Jetpack?
cs_CZ: Máte nějaké připomínky k Jetpacku?

en: Here&#8217;s what your form will look like
cs_CZ: Takto bude vypadat váš formulář

en: Hidden Verbs
cs_CZ: Skrytá slovesa

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Hide all featured images
cs_CZ: Skrýt všechny náhledové obrázky

en: Hide related content after posts
cs_CZ: Nezobrazovat související obsah pod příspěvky

en: Hide the stats smiley face image.
cs_CZ: Skrýt obrázek veselého obličeje statistik.

en: Home
cs_CZ: Úvodní stránka

en: How does this work?
cs_CZ: Jak to funguje?

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
cs_CZ: Ahoj.
    
    Nedávno jste začali sledovat jeden z mých příspěvků. To znamená, že obdržíte e-mail, když někdo napíše nové komentáře .
    
    Pro aktivaci klikněte níže na potvrdit. Pokud si domníváte, že se jedná o chybu, tak tuto zprávu ignorujte a my už vás nebudeme znovu obtěžovat.

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
cs_CZ: Ahoj.
     
     Nedávno jste začali sledovat příspěvky tohoto blogu. To znamená, že budete dostávat každý nový příspěvek emailem.
     
     Pro aktivaci, klikněte na potvrdit. Pokud si myslíte, že se jedná o chybu, tak tuto zprávu ignorujte a my už vás nebudeme znovu obtěžovat.

en: IP Address:
cs_CZ: IP Adresa:

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Icon + text
cs_CZ: Ikona + text

en: Icon only
cs_CZ: Pouze ikona

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
cs_CZ: Identifikujte slova a fráze, které ignorovat během korektury vašich příspěvků a stránek:

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
cs_CZ: Pokud není samostatný, šablona nebo plugin zobrazuje znaky navíc. Zkuste kroky 2 a 3.

en: If none of these help you find a solution, <a href="%s">click here to contact Jetpack support</a>. Tell us as much as you can about the issue and what steps you've tried to resolve it, and one of our Happiness Engineers will be in touch to help.
cs_CZ: Pokud nic z toho nepomůže najít řešení, <a href="%s">klikněte sem, abyste se obrátili na podporu Jetpacku</a>. Řekněte nám co nejvíce o tomto problému, a jaké kroky jste zkusili, abyste ho vyřešili, a jeden z našich techniků se vám ozve, aby vám pomohl.

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
cs_CZ: Pokud ještě nemáte účet WordPress.com, můžete se zaregistrovat zdarma během pár sekund.

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
cs_CZ: Pokud se zobrazí zpráva 404, obraťte se na hostitele svých stránek. Jejich zabezpečení může blokovat XMLRPC.

en: Ignore all
cs_CZ: Přeskočit vše

en: Ignore always
cs_CZ: Ignorovat vždy

en: Ignore suggestion
cs_CZ: Ignorovat návrh

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Image Gallery Carousel
cs_CZ: Obrázková galerie Karusel

en: Images:
cs_CZ: Obrázky:

en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Include this CSS in the Mobile Theme
cs_CZ: Použít toto CSS i v mobilní šabloně

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
cs_CZ: Úvodní text odeslaný, když někdo začne sledovat příspěvek na vašem blogu. (Stránka a podrobnosti potvrzení budou přidány automaticky.)

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
cs_CZ: Úvodní text odeslaný, když někdo začne sledovat váš blog. (Stránka a podrobnosti potvrzení budou přidány automaticky.)

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
cs_CZ: Neplatné ID uživatele, ověřte a zadejte znovu své číselné ID uživatele Goodreads.

en: Is this site private?
cs_CZ: Je tento web soukromý?

en: It looks like your Google+ URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
cs_CZ: Vypadá to, že vaše URL Google+ je nesprávně nakonfigurovaná. Zkontrolujte to ve svém <a href="%s">nastavení widgetu</a>.

en: It looks like your site can not communicate properly with Jetpack.
cs_CZ: Vypadá to, že vaše stránky nemohou komunikovat správně s Jetpackem.

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
cs_CZ: Může to být způsobeno jedním z těchto problémů, které můžete diagnostikovat sami:

en: Jargon
cs_CZ: Žargon

en: Jetpack Debugging Center
cs_CZ: Centrum ladění Jetpacku

en: Jetpack FAQ
cs_CZ: Často kladené dotazy

en: Jetpack Plugin Version
cs_CZ: Verze Jetpacku

en: Jetpack Settings
cs_CZ: Nastavení Jetpacku

en: Jetpack Subscriptions Settings
cs_CZ: Nastavení Odběrů Jetpacku

en: Jetpack Subscriptions:
cs_CZ: Odběry Jetpacku:

en: Jetpack Support
cs_CZ: Jetpack podpora

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
cs_CZ[0]: Jetpack obsahuje nejnovjěší verzi %l starého pluginu.
cs_CZ[1]: Jetpack obsahuje nejnovější verzi %l starých pluginů.
cs_CZ[2]: Jetpack obsahuje nejnovější verzi %l starých pluginů.

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
cs_CZ: Jetpack obsahuje nejnovější verzi starého pluginu &#8222;%1$s&#8220;.

en: Jetpack has been successfully disconnected.
cs_CZ: Jetpack byl úspěšně odpojen.

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
cs_CZ: Jetpack je momentálně připojen k WordPress.com

en: Jetpack is not active on this site.
cs_CZ: Jetpack není na této stránce aktivní.

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
cs_CZ: Jetpack doplňuje vaši samostatně hostovanou stránku WordPress úžasným výkonem cloudu WordPress.com.

en: Jetpack will automatically take your great published content and share it instantly with third-party services
    		like search engines, increasing your reach and traffic.
cs_CZ: Jetpack automaticky vezme váš skvělý publikovaný obsah a okamžitě ho nasdílí se službami třetích stran,
    		jako jsou vyhledávače, čímž zvýší váš dosah a přenos.

en: Jetpack's Carousel has been disabled, because another plugin or your theme is overriding the [gallery] shortcode.
cs_CZ: Karusel Jetpacku byl zakázán, protože jiný plugin nebo vaše šablona přepisují zkrácený kód [gallery].

en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
cs_CZ[0]: Připojte se k %s dalším odběratelům
cs_CZ[1]: Připojte se k %s dalším odběratelům
cs_CZ[2]: Připojte se k %s dalším odběratelům

en: Label
cs_CZ: Text

[ctx: Label for HTML form "Email" field in contact form builder]
en: Email
cs_CZ: E-mail

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
cs_CZ: Jméno

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
cs_CZ: Webová stránka

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
cs_CZ: přesunout

en: Landscape
cs_CZ: Krajina

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Large
cs_CZ: Velký obrázek

en: Last Modified
cs_CZ: Naposledy změněno

en: Layout
cs_CZ: Grafické rozvržení

en: Learn More
cs_CZ: Zjistit více

en: Learn about what being the Primary User means.
cs_CZ: Zjistěte, co znamená být Primární uživatel.

en: Learn more
cs_CZ: Zjistit více

en: Leave a Reply
cs_CZ: Napsat komentář

en: Leave a Reply to %s
cs_CZ: Napsat komentář k %s

en: Leave a reply
cs_CZ: Napsat komentář

en: Left
cs_CZ: Doleva

en: Light
cs_CZ: Světlá

en: Like
cs_CZ: Líbí

en: Like this:
cs_CZ: Líbí se mi to:

en: Link account with WordPress.com
cs_CZ: Spojit účet s WordPress.com

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
cs_CZ: upravit

en: Links to services that you use across the web.
cs_CZ: Odkazy na služby, které používáte na celém webu.

en: Links to your blog's RSS feeds
cs_CZ: Odkazuje na kanály RSS vašeho blogu

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
cs_CZ: Odkazuje na webové stránky, blogy nebo jakékoliv jiné stránky, které pomohou popsat, kdo jste.

en: Live Preview
cs_CZ: Živý náhled

en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
cs_CZ: Nahrajte svůj <a href="%s">soubor XMLRPC</a>. Měl by se objevit samostatný řádek „XML-RPC server accepts POST requests only.“

en: Loading &hellip;
cs_CZ: Načítání &hellip;

en: Loading Comments...
cs_CZ: Načítání komentářů...

en: Loading video...
cs_CZ: Náhrávám video...

en: Loading&hellip;
cs_CZ: nahrává se&hellip;

en: Loading...
cs_CZ: Načítání...

en: Log in with WordPress.com
cs_CZ: Přihlásit se pomocí WordPress.com

en: Logged In
cs_CZ: přihlášen

en: Logged Out
cs_CZ: Odhlášen

en: M j, Y @ G:i
cs_CZ: j.n.Y, G:i

en: Main Sidebar
cs_CZ: Hlavní postranní panel

en: Make sure to add your most frequently used IP addresses as they can change between your home, office or other locations. Removing an IP address from the list below will remove it from your whitelist.
cs_CZ: Ujistěte se, že přidáte nejčastěji používané IP adresy, protože se mohou doma, v kanceláři nebo na jiných místech měnit. Odebrání IP adresy z níže uvedeného seznamu ji odebere z vašeho seznamu povolených.

en: Make this connection available to all users of this blog?
cs_CZ: Má být toto propojení dostupné pro všechny uživatele tohoto blogu?

en: Manage Plugins
cs_CZ: Spravovat pluginy

en: Manage Your Menus
cs_CZ: Spravujte svá menu

en: Manage Your Plugins
cs_CZ: Spravujte své pluginy

en: Manage Your Security Settings
cs_CZ: Spravovat vaše nastavení zabezpečení

en: Manage Your Site
cs_CZ: Spravujte své stránky

en: Manage Your Themes
cs_CZ: Spravujte své šablony

en: Manage your email preferences.
cs_CZ: Spravovat vaše e-mailové předvolby.

en: Mark as Spam
cs_CZ: Označit jako spam

en: Mark this message as NOT spam
cs_CZ: Označit tuto zprávu že NENÍ spam

en: Mark this message as spam
cs_CZ: Označit tuto zprávu jako spam

en: Markdown
cs_CZ: Značkování

en: Markdown content
cs_CZ: Obsah Značkování

en: Match by Email
cs_CZ: Porovnat podle e-mailu

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
cs_CZ: Maximální počet příspěvků k zobrazení (ne více než 10):

en: Media
cs_CZ: Média

en: Media File
cs_CZ: Mediální soubor

en: Media Width:
cs_CZ: Šířka mediálního obsahu

en: Medium
cs_CZ: Střední velikost

en: Menu Item
cs_CZ: Položka menu

en: Menu Items
cs_CZ: Položky menu

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
cs_CZ: Položka menu odeslána. <a target="_blank" href="%s">Náhled položky</a>

en: Menu item updated.
cs_CZ: Položka menu aktualizována.

en: Menus
cs_CZ: Menu

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Message Sent
cs_CZ: Vzkaz odeslán

en: Messages
cs_CZ: Zprávy

en: Metadata
cs_CZ: Strukturované informace

en: Missed schedule
cs_CZ: Zmeškaná publikace

en: Mobile App Promos
cs_CZ: Propagace mobilních aplikací

en: Mobile Apps
cs_CZ: Mobilní aplikace

en: Mobile-compatible:
cs_CZ: Kompatibilní s mobilní verzí:

en: Mode:
cs_CZ: Režim:

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
cs_CZ: Povolte vyskakovací vizitky při najetí na Gravatar komentátora.

[ctx: Module Description]
en: Increase reach and traffic.
cs_CZ: Zvyšujte dosah a přenos.

[ctx: Module Name]
en: Beautiful Math
cs_CZ: Krásná matematika

[ctx: Module Name]
en: Carousel
cs_CZ: Karusel

[ctx: Module Name]
en: Comments
cs_CZ: Komentáře

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
cs_CZ: Kontaktní formulář

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
cs_CZ: Vlastní CSS

[ctx: Module Name]
en: Data Backups
cs_CZ: Zálohování dat

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
cs_CZ: Rozšířená distribuce

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
cs_CZ: Extra widgety do bočního panelu

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
cs_CZ: Kartičky Gravatar

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
cs_CZ: Nekonečné skrolování

[ctx: Module Name]
en: Manage
cs_CZ: Správa

[ctx: Module Name]
en: Markdown
cs_CZ: Značkování

[ctx: Module Name]
en: Mobile Theme
cs_CZ: Mobilní šablona

[ctx: Module Name]
en: Notifications
cs_CZ: Notifikace

[ctx: Module Name]
en: Protect
cs_CZ: Ochrana

[ctx: Module Name]
en: Publicize
cs_CZ: Propagace

[ctx: Module Name]
en: Sharing
cs_CZ: Sdílení

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
cs_CZ: Vložené zkrácené kódy

[ctx: Module Name]
en: Single Sign On
cs_CZ: Jednotné přihlašování

[ctx: Module Name]
en: Site Stats
cs_CZ: Statistiky stránek

[ctx: Module Name]
en: Sitemaps
cs_CZ: Mapy webu

[ctx: Module Name]
en: Spelling and Grammar
cs_CZ: Pravopis a gramatika

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
cs_CZ: Odběry

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
cs_CZ: Dlaždicové galerie

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
cs_CZ: WP.me zkrácené odkazy

[ctx: Module Name]
en: Widget Visibility
cs_CZ: Viditelnost widgetů

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
cs_CZ: Vzhled

[ctx: Module Tag]
en: Centralized Management
cs_CZ: Centralizovaná správa

[ctx: Module Tag]
en: Developers
cs_CZ: Vývojáři

[ctx: Module Tag]
en: Mobile
cs_CZ: Mobilní

[ctx: Module Tag]
en: Other
cs_CZ: Ostatní

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
cs_CZ: Fotky a videa

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
cs_CZ: Doporučené

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
cs_CZ: Statistiky stránek

[ctx: Module Tag]
en: Social
cs_CZ: Sociální sítě

[ctx: Module Tag]
en: Traffic
cs_CZ: Přenosy

[ctx: Module Tag]
en: Writing
cs_CZ: Psaní

en: Module not found: `%s`.
cs_CZ: Modul nebyl nalezen: "%s".

en: Monthly Archives: %s
cs_CZ: Měsíční archivy: %s

en: Monthly archives
cs_CZ: Měsíční archivy

en: More
cs_CZ: Další

en: More information
cs_CZ: Více informací

en: More information on using Publicize.
cs_CZ: Více informací o používání Propagace.

en: My Jetpack
cs_CZ: Můj Jetpack

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: New field
cs_CZ: Nové pole

en: New to CSS? Start with a <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/" target="_blank">beginner tutorial</a>. Questions?
    		Ask in the <a href="https://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates" target="_blank">Themes and Templates forum</a>.
cs_CZ: Jste nováčky v CSS? Přečtěte si <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/" target="_blank">návod pro začátečníky</a> (anglicky). Máte otázky?
    		Zeptejte se v <a href="https://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates" target="_blank">diskuzním fóru</a> (anglicky).

en: Newer <span class="meta-nav">&raquo;</span>
cs_CZ: Novější <span class="meta-nav">&raquo;</span>

en: Newer Comments &rarr;
cs_CZ: Novější komentáře &rarr;

en: Newest
cs_CZ: Nejnovější

en: Next &raquo;
cs_CZ: Další &raquo;

en: Next &raquo;
cs_CZ: Další &raquo;

en: No
cs_CZ: Ne

en: No feedback found
cs_CZ: Nenalezena žádná zpětná vazba

en: No logo set
cs_CZ: Nenastaveno žádné logo

en: No plugins found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné pluginy.

en: No suggestions
cs_CZ: Žádné návrhy

en: No tags found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné štítky.

en: No themes found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné šablony.

en: No update needed
cs_CZ: Aktualizace není nutná

en: Nobody likes downtime, and that's why Jetpack Monitor is on the job, keeping tabs on your site by checking it every five minutes. As soon as any downtime is detected, you will receive an email notification alerting you to the issue. That way you can act quickly, to get your site back online again!
cs_CZ: Nikdo nemá rád výpadky, a proto Monitorovaní Jetpacku pracuje a vede evidenci na vašich stránkách kontrolou každých pět minut. Jakmile je zjištěn jakýkoliv výpadek, obdržíte e-mailem oznámení upozorňující vás na problém. Tímto způsobem můžete rychle jednat, aby vaše stránky byly zase online!

en: None
cs_CZ: Žádné

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
cs_CZ: Ne. Pokud byste však chtěli změnit, kam se vaše zpětná vazba odesílá, nebo předmět, tak můžete. Pokud zde neprovedete žádné změny, bude zpětná vazba odeslána autorovi stránky nebo příspěvku a předmět bude název této stránky nebo příspěvku.

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
cs_CZ: Poznámka: Vlastní CSS bude vynulováno při změně šablon.

en: Nothing Found
cs_CZ: Nenalezeno

en: Notifications
cs_CZ: Oznámení

en: Notify me of follow-up comments by email.
cs_CZ: Informujte mě o nových komentářích emailem.

en: Notify me of new posts by email.
cs_CZ: Informujte mě o nových příspěvcích emailem.

[ctx: Noun]
en: User
cs_CZ: Uživatel

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
cs_CZ: Autor

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
cs_CZ: Datum

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
cs_CZ: Štítek

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
cs_CZ: Taxonomie

en: Official buttons
cs_CZ: Oficiální tlačítka

en: Omnisearch
cs_CZ: Souborné hledání

en: On for all comments
cs_CZ: Zapnuto pro všechny komentáře

en: On for all posts
cs_CZ: Zapnuto pro všechny příspěvky

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
cs_CZ: Na této stránce můžete prohlížet moduly dostupné v rámci Jetpacku, dozvědět se o nich více a aktivovat je nebo deaktivovat podle potřeby.

[ctx: Open Sans font: add new subset (greek, cyrillic, vietnamese)]
en: no-subset
cs_CZ: žádná podmnožina

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
cs_CZ: zapnout

en: Open link in a new window/tab
cs_CZ: Otevřít odkaz v novém okně/záložce

en: Open links in new window/tab:
cs_CZ: Otevřít odkazy v novém okně nebo kartě:

en: Opens in new window
cs_CZ: Otevře se v novém okně

en: Options
cs_CZ: Nastavení

en: Orange
cs_CZ: Oranžová

en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: Order Top Posts &amp; Pages By:
cs_CZ: Řadit nej příspěvky a stránky dle:

en: Page %s
cs_CZ: %s. stránka

en: Pages:
cs_CZ: Stránky:

en: Passive Voice
cs_CZ: Trpný rod

en: Path
cs_CZ: Cesta

en: Permalink to %s
cs_CZ: Trvalý odkaz pro %s

en: Phrases to Avoid
cs_CZ: Fráze, kterým se vyhnout

en: Pink
cs_CZ: Růžová

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
cs_CZ: Je zapotřebí JavaScript k přehrátí %s.

en: Please specify a valid module.
cs_CZ: Prosím, specifikujte validní modul.

en: Please specify a valid user.
cs_CZ: Zadejte validního uživatele.

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
cs_CZ: Prosím, specifikujte, zda chcete odpojit blog nebo uživatele.

en: Plugin activated.
cs_CZ: Plugin aktivován.

en: Plugin deactivated.
cs_CZ: Plugin deaktivován.

en: Plugins
cs_CZ: Pluginy

en: Popular
cs_CZ: Populární

en: Portfolio Projects
cs_CZ: Projekty portfolia

en: Portrait
cs_CZ: Portrét

en: Post Comment
cs_CZ: Odeslat komentář

en: Post by %s.
cs_CZ: Příspěvek od %s.

en: Post by Email
cs_CZ: Přispívat Emailem

en: Post navigation
cs_CZ: Navigace příspěvku

en: Post type:
cs_CZ: Typ příspěvku:

en: Post was not sent - check your email addresses!
cs_CZ: Přispěvek nebyl odeslán - zkontrolujte e-mailovou adresu!

en: Posted by
cs_CZ: Zasláno

en: Posted by %s
cs_CZ: Zaslal %s

en: Posted in %s
cs_CZ: Kategorie: %s

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Posts & Comments
cs_CZ: Příspěvky a komentáře

en: Posts page
cs_CZ: Stránka příspěvků

en: Preprocessor:
cs_CZ: Preprocesor:

en: Press This
cs_CZ: Kliknout a publikovat

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Preview:
cs_CZ: Náhled:

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
cs_CZ: Náhled: změny musí být uloženy nebo budou ztraceny

en: Primary Menu
cs_CZ: Hlavní menu

en: Print
cs_CZ: Tisk

en: Privacy Policy
cs_CZ: Obchodní podmínky

en: Project Type
cs_CZ: Typ projektu

en: Project saved.
cs_CZ: Projekt uložen.

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
cs_CZ: Projekt odeslán. <a target="_blank" href="%s">zobrazit náhled projektu</a>

en: Project updated.
cs_CZ: Projekt aktualizován.

en: Proofreading
cs_CZ: Kontrola pravopisu

en: Proudly powered by %s
cs_CZ: Používáme %s (v češtině)

en: Proudly powered by WordPress
cs_CZ: Používáme WordPress

en: Publicize
cs_CZ: Propagace

en: Publicize:
cs_CZ: Propagace:

en: Publish
cs_CZ: Publikovat

en: Published
cs_CZ: Publikováno

en: Purple
cs_CZ: Purpurová

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
cs_CZ: Umístit graf ukazující 48 hodin zobrazení do administrátorského panelu.

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
cs_CZ: Umístěte myš nad svůj Gravatar, abyste zkontrolovali svůj profil.

en: RSS Links
cs_CZ: Odkazy RSS

en: Receive Monitor Email Notifications.
cs_CZ: Přijímat e-mailová oznámení Monitorování.

en: Recent Posts
cs_CZ: Nejnovější příspěvky

en: Red
cs_CZ: Červená

en: Redundant Phrases
cs_CZ: Nadbytečné fráze

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
cs_CZ: Obnovit propojení s %s

en: Regenerate Address
cs_CZ: Znovu vygenerovat adresu

en: Registered users
cs_CZ: Registrovaní uživatelé

en: Related
cs_CZ: Související

en: Related Posts
cs_CZ: Související příspěvky

en: Related posts
cs_CZ: Související příspěvky

en: Remove Service
cs_CZ: Odeber službu

en: Remove logo
cs_CZ: Odebrat logo

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
cs_CZ: Nahradí <a href="%s">CSS šablony</a> <b>(Pokročilé)</b>

en: Replacement
cs_CZ: Nahrazení

en: Reply
cs_CZ: Odpovědět

en: Report visibility
cs_CZ: Viditelnost sestav

en: Require Two-Step Authentication
cs_CZ: Vyžadovat dvoufázové ověřování

en: Required?
cs_CZ: Povinné?

en: Restore
cs_CZ: Obnovit

en: Restore this item from the Trash
cs_CZ: Obnovit tuto položku z koše

en: Right
cs_CZ: Doprava

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save &amp; Buy Upgrade
cs_CZ: Uložit a koupit upgrade

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Save Stylesheet
cs_CZ: Uložit CSS

en: Save and go back to form builder
cs_CZ: Uložit a přejít zpět do tvorby formuláře

en: Save configuration
cs_CZ: Uložit nastavení

en: Save this field
cs_CZ: Uložit toto pole

en: Save time with auto updates on WordPress.com
cs_CZ: Ušetřete čas pomocí automatických aktualizací na WordPress.com

en: Save time with automated plugin updates.
cs_CZ: Ušetřete čas pomocí automatických aktualizací pluginů

en: Saved successfully
cs_CZ: Úspěšně uloženo

en: Scheduled
cs_CZ: Naplánováno

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Search Comments
cs_CZ: Hledat komentáře

en: Search Everything
cs_CZ: vyhledávejte ve všem

en: Search Media
cs_CZ: Vyhledat média

en: Search Menu Items
cs_CZ: Vyhledávání položek menu

en: Search Modules…
cs_CZ: Hledat moduly...

en: Search Plugins
cs_CZ: Hledat pluginy

en: Search Results for: %s
cs_CZ: Výsledky vyhledávání pro: %s

en: Search results
cs_CZ: Výsledky hledání

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
cs_CZ: Vyberte uživatele nebo vyberte "vlastní" a zadejte vlastní e-mailovou adresu.

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
cs_CZ: Vyberte úrovně, které budou moci vidět statistické sestavy.

en: Semantic Personal Publishing Platform
cs_CZ: Sémantický osobní redakční systém

en: Send Email
cs_CZ: Poslat email

en: Send to Email Address
cs_CZ: Odeslat na email

en: Sent by an unverified visitor to your site.
cs_CZ: Posláno neověřeným návštěvníkem vašich stránek.

en: Separate tags with commas
cs_CZ: Více štítků oddělte čárkami.

en: Services dragged here will appear individually.
cs_CZ: Služby přetažené sem se zobrazí jednotlivě.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
cs_CZ: Služby přetažené sem budou skryté za tlačítkem sdílení.

en: Set as logo
cs_CZ: Nastavit jako logo

en: Set the primary account holder
cs_CZ: Nastavte primárního držitele účtu

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings have been saved
cs_CZ: Nastavení bylo uloženo

en: Share
cs_CZ: Sdílet

en: Share on Skype
cs_CZ: Sdílejte na Skype

en: Share on Tumblr
cs_CZ: Sdílet na Tumblr

en: Share this:
cs_CZ: Sdílejte:

en: Shared
cs_CZ: Sdílený

en: Shared Post
cs_CZ: Sdílený příspěvek

en: Sharing
cs_CZ: Sdílení

en: Sharing Buttons
cs_CZ: Tlačítka sdílení

en: Sharing Settings
cs_CZ: Nastavení sdílení

en: Sharing URL
cs_CZ: URL sdílení

en: Sharing is off. Add services above to enable.
cs_CZ: Sdílení je vypnuto. Přidejte služby výše pro povolení.

en: Sharing label
cs_CZ: Popisek sdílení

en: Show
cs_CZ: Zobrazit

en: Show Account Links
cs_CZ: Zobrazit odkazy na účty

en: Show Featured Image:
cs_CZ: Zobrazit náhledový obrázek:

en: Show Owners
cs_CZ: Zobrazit vlasníky

en: Show Personal Links
cs_CZ: Zobrazit osobní odkazy

en: Show Photo
cs_CZ: Zobrazit fotku

en: Show Tag Line
cs_CZ: Zobrazit řádek se štítky

en: Show a "Related" header to more clearly separate the related section from posts
cs_CZ: Zobrazit záhlaví "Související" pro jasnější oddělení oddílu souvisejících od příspěvků

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
cs_CZ: Zobrazit položku <em>'sledovat blog'</em> ve formuláři pro komentování

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
cs_CZ: Zobrazit položku <em>'sledovat komentáře'</em> ve formuláři pro komentování

en: Show a promo for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme.
cs_CZ: Zobrazit propagaci mobilních aplikací pro WordPress v patičce mobilní šablony.

en: Show all
cs_CZ: Zobrazit vše

en: Show buttons on
cs_CZ: Zobrazit tlačítka na

en: Show full posts on front page and on archive pages
cs_CZ: Zobrazovat celé příspěvky na domovské stránce a archivech

en: Show likes.
cs_CZ: Zobrazit Líbí.

en: Show map
cs_CZ: Zobrazit mapu

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
cs_CZ: Zobrazit metadata fotky (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) v karuselu, pokud jsou dostupná.

en: Show related content after posts
cs_CZ: Zobrazovat související obsah pod příspěvky

en: Show sharing buttons.
cs_CZ: Zobrazit tlačítka sdílení.

en: Show top posts over
cs_CZ: Zobrazit nejlepší příspěvky nahoře

en: Show:
cs_CZ: Zobrazit:

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
cs_CZ: nebo

en: Shows your most viewed posts and pages.
cs_CZ: Zobrazí vaše nejzobrazovanější příspěvky a stránky.

en: Silver
cs_CZ: Stříbrná

en: Similar post
cs_CZ: Podobný příspěvek

en: Single Sign On
cs_CZ: Jednotné přihlašování

en: Site Logo
cs_CZ: Logo stránek

en: Site Name
cs_CZ: Nézev stránky

en: Site Stats
cs_CZ: Statistiky stránek

en: Sites
cs_CZ: Weby

en: Skip to primary content
cs_CZ: Přejít na obsah

en: Slideshow
cs_CZ: Prezentace

en: Smiley
cs_CZ: Smajlík

en: Smiley face
cs_CZ: Veselý obličej

en: Social Media Icons
cs_CZ: Ikony sociálních médií

en: Someone likes one of my posts
cs_CZ: Někomu se líbí jeden z mých příspěvků

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
cs_CZ: Někdo se vás může pokoušet podvést a získat přístup k vaší stránce. Nebo se také může jednat o chybu :). Každopádně, zavřete prosím toto okno.

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
cs_CZ: Bohužel, při odesílání vašeho komentáře došlo k chybě. Zkuste to znovu později.

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
cs_CZ: Bohužel, nemůžeme ověřit váš požadavek.

en: Sorry, nothing to report.
cs_CZ: Bohužel, není co hlásit.

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
cs_CZ: Bohužel, váš blog nemůže sdílet příspěvky e-mailem.

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
cs_CZ: Bohužel, váš prohlížeč není podporován. Upgradujte na browsehappy.com.

en: Sort by:
cs_CZ: Řadit podle:

en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Spam <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Spamy <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Spamy <span class="count">(%s)</span>

en: Spelling
cs_CZ: Pravopis

en: Static page:
cs_CZ: Statická stránka:

en: Stats
cs_CZ: Statistiky

en: Stylesheet saved.
cs_CZ: Styl uložen.

en: Subject
cs_CZ: Použití

en: Submit
cs_CZ: Potvrdit

en: Submit &#187;
cs_CZ: Potvrdit &#187;

en: Subscribe
cs_CZ: Přihlásit se k odběru

en: Subscribe to Blog via Email
cs_CZ: Odebírejte blog emailem

en: Success!
cs_CZ: Úspěšně!

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Tag name
cs_CZ: Název štítku

en: Tagged with %s
cs_CZ: Štítky: %s

en: Tags
cs_CZ: Štítky

en: Take Our Survey
cs_CZ: Zúčastněte se našeho průzkumu.

en: Take Survey
cs_CZ: Zůčastnit se průzkumu

en: Take WordPress with you.
cs_CZ: Vezměte si WordPress s sebou.

en: Terms of Service
cs_CZ: Podmínky používání služby

en: Test your site’s compatibility with Jetpack.
cs_CZ: Otestujte kompatibilitu vaší stránky s Jetpack.

en: Testimonials
cs_CZ: Reference

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
cs_CZ: Testování kompatibility vašich stránek s Jetpackem...

en: Text only
cs_CZ: Pouze text

en: Textarea
cs_CZ: Textová oblast

en: The Jetpack Module is already activated.
cs_CZ: Modul byl již aktivován.

en: The Jetpack Module is already deactivated.
cs_CZ: Modul byl již deaktivován.

en: The Jetpack Version is %s
cs_CZ: Verze Jetpacku je %s

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
cs_CZ: Uživatelské jméno na Twitteru vlastníka domény této stránky.

en: The WP.com user ID of the connected user
cs_CZ: ID připojeného WP.com uživatele

en: The WP.com user email of the connected user
cs_CZ: Uživatelské jméno připojeného WP.com uživatele

en: The WP.com username of the connected user
cs_CZ: Uživatelské jméno uživatele připojeného z WP.com

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
cs_CZ: Spojení vypršelo. Zkuste to prosím znovu.

en: The image helps collect stats and <strong>makes the world a better place</strong> but should still work when hidden
cs_CZ: Obrázek pomáhá shromažďovat statistiky a <strong>činí svět lepším místem</strong>, ale mělo by to fungovat, i když je skrytý

en: The number of sites of the connected WP.com user
cs_CZ: Počet stránek připojeného WP.com uživatele

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
cs_CZ[0]: Stará verze byla deaktivována a může být odstraněna z vašeho webu.
cs_CZ[1]: Staré verze byly deaktivovány a mohou být odstraněny z vašeho webu.
cs_CZ[2]: Staré verze byly deaktivovány a mohou být odstraněny z vašeho webu.

en: The plugin is already installed
cs_CZ: Tento plugin je již nainstalován

en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
cs_CZ: Primární propojení je vlastněno účtem WordPress.com <strong>%s</strong>.

en: The proofreader supports English, French, German, Portuguese, and Spanish. Your user interface language (see above) is the default proofreading language.
cs_CZ: Korektura podporuje angličtinu, francouzštinu, němčinu, portugalštinu a španělštinu. Váš jazyk uživatelského rozhraní (viz výše) je výchozí jazyk korektury.

en: The theme is already installed
cs_CZ: Šablona je již nainstalována.

en: Theme
cs_CZ: Motiv

en: Theme: %1$s.
cs_CZ: Šablona: %1$s.

en: Themes
cs_CZ: Šablony

en: There seems to be a problem with your site’s ability to communicate with Jetpack!
cs_CZ: Zdá se, že je problém se schopností vašich stránek komunikovat s Jetpackem!

en: There was an error installing your plugin
cs_CZ: Při instalaci pluginu došlo k chybě

en: There was an error installing your theme
cs_CZ: Během instalace šablony došlo k chybě

en: There was an error while activating the module.
cs_CZ: Během aktivace modulu došlo k chybě.

en: There was an error while deactivating the module.
cs_CZ: Během deaktivace modulu došlo k chybě.

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
cs_CZ: Tato nastavení změní e-maily odesílané z vašeho blogu sledujícím.

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
cs_CZ: (povinné)

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
cs_CZ[0]: Tato galerie obsahuje <a %1$s>%2$s fotografii</a>.
cs_CZ[1]: Tato galerie obsahuje <a %1$s>%2$s fotografie</a>.
cs_CZ[2]: Tato galerie obsahuje <a %1$s>%2$s fotografií</a>.

en: This post has been shared!
cs_CZ: Tento příspěvek byl sdílen!

en: This post is password protected.
cs_CZ: Tento příspěvek je chráněn heslem.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
cs_CZ: Tento příspěvek je chráněn heslem. Pokud chcete zobrazit jeho komentáře, zadejte prosím heslo.

en: This user is not authorized to %s on this blog.
cs_CZ: Uživatel nemá oprávnění %s na tomto blogu.

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
cs_CZ: Uživatel není oprávněn spravovat pluginy v síti webů.

en: Thumbnail
cs_CZ: Náhled

en: Thumbnail Grid
cs_CZ: Mřížka náhledů

en: Tiled Galleries
cs_CZ: Dlaždicové galerie

en: Tiles
cs_CZ: Dlaždice

en: Time
cs_CZ: Čas

en: Time:
cs_CZ: Čas

en: Title
cs_CZ: Název

en: Title:
cs_CZ: Název:

en: To infinity and beyond
cs_CZ: Do nekonečna a dál

en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
cs_CZ: Pro používání Přispívání e-mailem musíte propojit svůj účet %s se svým účtem WordPress.com.

en: Top Posts
cs_CZ: Nejlepší příspěvky

en: Top Posts &amp; Pages
cs_CZ: Nejlepší příspěvky &amp; Stránky

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
cs_CZ: Nejlepší příspěvky a stránky podle zobrazení jsou vypočítávány z 24-48 hodin statistik. Chvíli trvá, než se změní.

en: Top Searches
cs_CZ: Nejčastěji hledané termíny

en: Transparent
cs_CZ: Průhledné

en: Transparent Background
cs_CZ: Průhledné pozadí

en: Trash
cs_CZ: Odstranit

en: Trouble with Jetpack?
cs_CZ: Problémy s Jetpackem?

en: Try the brand new editor.
cs_CZ: Vyzkoušejte zbrusu nový editor.

en: Turned on per post
cs_CZ: Zapnuto podle příspěvku

en: Twitter Site Tag
cs_CZ: Štítek stránky Twitteru

en: Twitter Timeline
cs_CZ: Hlavní stránka Twitteru

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Type of Widget
cs_CZ: Typ widgetu

en: Types
cs_CZ: Zvolte typ

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
cs_CZ: Nelze vytvořit vaši adresu Přispívání e-mailem. Zkuste to znovu později.

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
cs_CZ: Nelze zakázat vaši adresu Přispívání e-mailem. Zkuste to znovu později.

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
cs_CZ: Nelze znovu vytvořit vaši adresu Přispívání e-mailem. Zkuste to znovu později.

en: Uncategorized
cs_CZ: Nezařazené

en: Unlink my account
cs_CZ: Zrušit propojení mého účtu

en: Unlink your account from WordPress.com
cs_CZ: Zrušit propojení vašeho účtu s Wordpress.com

en: Unpublished
cs_CZ: Nepublikováno

en: Untitled Post
cs_CZ: Nepojmenovaný příspěvek

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
cs_CZ: Používat Google Analytics pro Nekonečné posouvání

en: Use a large and visually striking layout
cs_CZ: Použít velký a vizuálně nápadný rozložení

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
cs_CZ: Použít automaticky rozpoznaný jazyk pro kontrolu pravopisu příspěvků a stránek

en: Use these settings to display different types of content on your site.
cs_CZ: Použijte tato nastavení pro zobrazení různých typů obsahu na vašich stránkách.

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
cs_CZ: -- vyberte --

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
cs_CZ: Skrýt

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
cs_CZ: Zobrazit

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
cs_CZ: Pomocí zaškrtávacích políček u jednotlivých modulů můžete zvolit více modulů a aktivovat/deaktivovat je zároveň skrze menu hromadných akcí na začátku výpisu.

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
cs_CZ: Hledat konkrétní modu lze pomocí nástrojů napravo. Lze filtrovat dle kategorií či změnit pořadí výpisu.

en: Value
cs_CZ: Hodnota

en: Verified Services
cs_CZ: Ověřené služby

en: Video post by %s.
cs_CZ: Videopříspěvek od %s.

en: Video post.
cs_CZ: Video příspěvek.

en: View All
cs_CZ: Zobrazit vše

en: View Full Profile &rarr;
cs_CZ: Zobrazit plný profil &rarr;

en: View Full Site
cs_CZ: Zobrazit plnou velikost

en: View Mobile Site
cs_CZ: Zobrazit mobilní verzi

en: View Site Stats without JavaScript
cs_CZ: Zobrazit statistiky stránky bez JavaScriptu

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
cs_CZ: Zobrazit plnou velikost <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>

en: View on Instagram
cs_CZ: Zobrazit na Instagramu

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
cs_CZ: Zobrazujte profily lidí při najetí myší na jejich Gravatary

en: View stats on WordPress.com right now
cs_CZ: Zobrazit nyní statistiky na WordPress.com

en: View:
cs_CZ: Zobrazit:

en: Views
cs_CZ: Zobrazení

en: Visibility
cs_CZ: Viditelnost

en: Visit <a href="%s">Site Stats</a> to see your stats.
cs_CZ: Navštivte <a href="%s">Statistiky stránky</a>, abyste viděli své statistiky.

en: Website
cs_CZ: Webová stránka

en: Website Verification Services
cs_CZ: Služby ověření webové stránky

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see http://wp.me/PEmnE-Bt
cs_CZ: Vítejte ve Vlastním CSS!
    
    Abyste zjistili, jak toto funguje, navštivte http://wp.me/PEmnE-Bt

en: We’ll also let you know as soon as your site is up and running, so you can keep an eye on total downtime.
cs_CZ: Také vám dáme vědět, jakmile vaše stránky znovu poběží, abyste se mohli podívat na celkové výpadky.

en: What should the subject line be?
cs_CZ: Jaký by měl být předmět?

en: What's a Gravatar?
cs_CZ: Co je to Gravatar?

en: White
cs_CZ: Bílá

en: Whitelist Management
cs_CZ: Správa seznamu povolených

en: Whitelist is empty.
cs_CZ: Seznam povolených je prázdný.

en: Whitelist saved.
cs_CZ: Seznam povolených uložen.

en: Whitelisting an IP address prevents it from ever being blocked by Jetpack.
cs_CZ: Seznam povolených IP adres zabraňuje tomu, aby byly jakkoliv blokovány Jetpackem.

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
cs_CZ: je

en: Widget title:
cs_CZ: Jméno Widgetu:

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: With 1 comment | With %s comments
cs_CZ[0]: S 1 komentářem
cs_CZ[1]: S %s komentáři
cs_CZ[2]: S %s komentáři

en: WordPress.com Username
cs_CZ: Uživatelské jméno WordPress.com

en: Write a Comment...
cs_CZ: Napište komentář...

en: Write on WordPress.com
cs_CZ: Napište na WordPress.com

en: XML Sitemap
cs_CZ: Mapa webu XML

en: Y/m/d
cs_CZ: j.n.Y

en: Y/m/d g:i:s A
cs_CZ: j.n.Y, G:i

en: Yearly Archives: %s
cs_CZ: Roční archivy: %s

en: Yearly archives
cs_CZ: Roční archivy

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
cs_CZ: Jo. Můžete zadat více e-mailových adres do pole E-mailová adresa a oddělit je čárkami. E-mail s oznámením pak bude odeslán na každou e-mailovou adresu.

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro obnovení této položky z koše.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro přesunutí této položky do koše.

en: You are required to specify a capability to check.
cs_CZ: Musíte vybrat opravnění, které má být zkontrolováno.

en: You are required to specify a module.
cs_CZ: Musíte vybrat modul.

en: You are required to specify a plugin to activate.
cs_CZ: Musíte vybrat plugin, který má být nainstalován.

en: You are required to specify a plugin.
cs_CZ: Musíte zvolit plugin.

en: You are required to specify a theme to switch to.
cs_CZ: Je vyžadováno, abyste zadali šablonu, na kterou se má přepnout.

en: You are required to specify a theme to update.
cs_CZ: Je vyžadováno, abyste zadali šablonu, která se má aktualizovat.

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
cs_CZ: Můžete aktivovat nebo deaktivovat jednotlivé moduly Jetpacku, aby vyhovoval vašim potřebám.

en: You can make a connection for just yourself or for all users on your blog. Shared connections are marked with the (Shared) text.
cs_CZ: Můžete vytvořit propojení jen pro sebe nebo pro všechny uživatele na svém blogu. Sdílená propojení jsou označena textem (Sdíleno).

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro přístup na tuto stránku.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
cs_CZ: Abyste mohla být tato funkce povolena, musíte propojit svůj Jetpack s WordPress.com.

en: You must specify a valid action
cs_CZ: Musíte zvolit akci

en: You must specify a whitelisted option_name
cs_CZ: Musíte zadat option_name na seznamu povolených

en: You must specify an option_name
cs_CZ: Musíte zadat option_name

en: You must specify an option_value
cs_CZ: Musíte zadat option_value

en: You need to enter your numeric user ID for the <a href="%1$s">Goodreads Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
cs_CZ: Musíte zadat své číselné ID uživatele pro <a href="%1$s">Widget Goodreads</a>, aby správně fungoval. <a href="%2$s" target="_blank">Úplné pokyny</a>.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
cs_CZ: Musíte zaregistrovat svůj Jetpack, než ho propojíte.

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
cs_CZ: Musíte vybrat, co zobrazit v tomto <a href="%s">widgetu Profilu na Gravataru</a>.

en: Your Custom Content Types
cs_CZ: Vaše vlastní typy obsahu

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.
cs_CZ: Vaše IP adresa (%1$s) byla označena pro možné porušení bezpečnosti.

en: Your Jetpack is almost ready!
cs_CZ: Jetpack je již téměř připraven k použití!

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
cs_CZ: Vaše nastavení Jetpacku vypadá dobře!

en: Your Name
cs_CZ: Vaše jméno

en: Your comment is awaiting moderation.
cs_CZ: Komentář čeká na schválení.

en: Your current IP: %s
cs_CZ: Vaše aktuální IP: %s

en: Your new field was saved successfully
cs_CZ: Vaše nové pole bylo úspěšně uloženo

en: Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: %(error_key)s
cs_CZ: Vaše webové stránky musí být veřejně přístupné pro používání Jetpack: %(error_key)s

en: a post or page is first published
cs_CZ: je příspěvek nebo stránka poprvé publikována

en: a post or page is updated
cs_CZ: je příspěvek nebo stránka aktualizována

en: and
cs_CZ: a

en: cancel
cs_CZ: Zrušit

en: day
cs_CZ: den

en: edit
cs_CZ: Upravit

en: https://wordpress.org/
cs_CZ: https://cs.wordpress.org/

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
cs_CZ: V "%s"

en: month
cs_CZ: měsíc

[ctx: next-saturday]
en: Image navigation
cs_CZ: Navigace obrázků

[ctx: noun]
en: Comment
cs_CZ: Komentář

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
cs_CZ: %s pokud:

en: search everything
cs_CZ: vyhledávejte ve všem

[ctx: share to]
en: Press This
cs_CZ: Publikovat

[ctx: share to]
en: Print
cs_CZ: Tisknout

en: the past day
cs_CZ: v předchozích dnech

en: the past month
cs_CZ: poslední měsíc

en: the past quarter
cs_CZ: poslední čtvrtletí

en: the past week
cs_CZ: poslední týden

en: the past year
cs_CZ: poslední rok

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
cs_CZ: hodnota

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
cs_CZ: Přehrát: %s

en: week
cs_CZ: týden

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
cs_CZ: slova

[ctx: {#} Spam comments blocked by Akismet -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Spam comments blocked by Akismet.
cs_CZ: komentářových spamů zablokováno Akismetem.

[ctx: {$date_format} \a\t {$time_format}]
en: %1$s \a\t %2$s
cs_CZ: %1$s \v %2$s
